Jordan has written 37 reviews for films during 2020.

  • Star Wars: The Force Awakens

    Star Wars: The Force Awakens

    ★★★

    Honestly the first half of this movie felt much more like a Guardians of the Galaxy movie than a Star Wars movie. 
    The best part of this movie is the span from the Han Solo/Kylo Ren confrontation to the lightsaber fight in the snow (which I put at just slightly below the amazing Mustafar Anakin/Obi Wan fight)

  • Return of the Jedi

    Return of the Jedi

    ★★★★★

    I always forget about the uncomfortable first act in Jabba’s Palace because I immediately try to erase it from my mind. Other than that, this movie is a masterpiece and doesn’t get the credit it deserves. It’s rare for franchise films or even series to have satisfying endings, but Star Wars somehow got the endings of each trilogy right. Revenge of the Sith is the best of the prequels, Return of the Jedi keeps pace and ties together an incredible story in the originals, and Rise of Skywalker is the best of the sequels. Also, before we had Baby Yoda we had the Wicket Ewok!!

  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

    Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

    ★★★★

    I will take absolutely no Hayden Christensen slander

  • Soul

    Soul

    ★★★★½

    Honestly an animated film hasn’t touched me so much or offered more heartwarming content like this  since Up. Soul hit all the right marks and unlike most animated films targeted to kids, really captured the current cultural climate including sentiments and questioning of purpose faced by many at this time. Pixar, you’ve done it again and I love it.

  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

    Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

    ★★★

    Natalie Portman and Liam Neeson carry this movie

  • The Family Stone

    The Family Stone

    ★★★★

    Everett is such a scumbag lol

  • The Pride of the Yankees

    The Pride of the Yankees

    ★★★

    A few thoughts:

    1. Gary Cooper playing a college freshman at 41 is like Florence Pugh playing a 12 y/o Amy March at 24... yikes

    2. The kid in the hospital yelling “Oh Gosh!” was such bad acting that I laughed out loud

    3. The first part of this movie is pretty bad with poor pacing, bad writing, and sub-par acting

    4.  I actually thought Gary Cooper had a nice naive boyish charm with Eleanor and they have a pretty sweet chemistry

    5. Mrs. Gehrig’s character is pretty insufferable and kinda creepy

    6. The last act is pretty damn great

  • The Trial of the Chicago 7

    The Trial of the Chicago 7

    ★★★½

    Sacha Baron Cohen's accent in this movie is like in that episode of Friends where Ross tries to phase out his fake British accent

  • Ma Rainey's Black Bottom

    Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★½

    Chadwick Bozeman. Wow. This performance makes me mourn the projects and performances we could’ve had from such a talented man. Best Actor? Yes. I wouldn’t be surprised if there were 2 Posthumous Oscar Wins this year for Bozeman in Ma Rainey and Jack Fincher for Mank.

  • Mank

    Mank

    ★★★★

    I actually really enjoyed this, but it definitely reaches to a certain niche audience that has an appreciation for hollywood and the importance of the behind-the-scenes aspects of film. I hope Amanda Seyfried gets a win for her performance and Fincher’s father (poetically) wins for the screenplay.

  • Frances Ha

    Frances Ha

    ★★★★

    I didn’t know I wanted Greta Gerwig and Adam Driver in a movie together until now

  • Cimarron

    Cimarron

    I knew in the first five minutes this was gonna be a brutal 2 hours of slow storytelling, racist white people, and harmful stereotypes of the 30s. I couldn’t even finish D.W Griffith’s Birth of a Nation because of how racist and ridiculous it was, and this wasn’t too far off. The only reason it didn’t get a 0 was because Irene Dunne had a great performance.