Jordan has logged 49 entries for films during March 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★½
Edit this entry  
30
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
30
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Romeo and Juliet

Romeo and Juliet

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★
Edit this entry  
20
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Exterminating Angel

The Exterminating Angel

1962
×
★★★★
Edit this entry  
19
A Face in the Crowd

A Face in the Crowd

1957
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Last Blockbuster

The Last Blockbuster

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Z

Z

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
★★★½
Edit this entry  
17
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Miracle

Miracle

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Last Temptation of Christ

The Last Temptation of Christ

1988
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Towering Inferno

The Towering Inferno

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Clerks

Clerks

1994
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Full Monty

The Full Monty

1997
×
★★★½
Edit this entry  
11
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Dumbo

Dumbo

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
09
A Patch of Blue

A Patch of Blue

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Immigrant

The Immigrant

1917
×
★★★★
Edit this entry  
08
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
07
A Room with a View

A Room with a View

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Finding Neverland

Finding Neverland

2004
×
★★★½
Edit this entry  
05
BUtterfield 8

BUtterfield 8

1960
×
★★½
Edit this entry  
04
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★
Edit this entry  
04
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★★★
Edit this entry  
03
How the West Was Won

How the West Was Won

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Kids Are All Right

The Kids Are All Right

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★½
Edit this entry  
02
WandaVision

WandaVision

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★★
Edit this entry  
02
8½

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Cider House Rules

The Cider House Rules

1999
×
★★★
Edit this entry