Jordan has logged 96 entries for films during February 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Witness

Witness

1985
×
★★★★
Edit this entry  
28
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★½
Edit this entry  
27
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
★★★★
Edit this entry  
26
Pretty Woman

Pretty Woman

1990
×
★★★★
Edit this entry  
26
Gun Crazy

Gun Crazy

1950
×
★★★★
Edit this entry  
25
Sleepy Hollow

Sleepy Hollow

1999
×
★★★
Edit this entry  
25
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mister Roberts

Mister Roberts

1955
×
★★★
Edit this entry  
24
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Amityville Horror

The Amityville Horror

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Frankenweenie

Frankenweenie

2012
×
★★★
Edit this entry  
23
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Funny Girl

Funny Girl

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Lodger: A Story of the London Fog

The Lodger: A Story of the London Fog

1927
×
★★★
Edit this entry  
22
Up in the Air

Up in the Air

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Star Is Born

A Star Is Born

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Jamaica Inn

Jamaica Inn

1939
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★★
Edit this entry  
20
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Stranger

The Stranger

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Captain Blood

Captain Blood

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
A Farewell to Arms

A Farewell to Arms

1932
×
★★★
Edit this entry  
17
The Defiant Ones

The Defiant Ones

1958
×
★★★½
Edit this entry  
16
Dr. Jekyll and Mr. Hyde

Dr. Jekyll and Mr. Hyde

1920
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Last King of Scotland

The Last King of Scotland

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Cinderella

Cinderella

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★
Edit this entry  
16
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1956
×
★★★★
Edit this entry  
15
Secret Agent

Secret Agent

1936
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Young and Innocent

Young and Innocent

1937
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Forgetting Sarah Marshall

Forgetting Sarah Marshall

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Valentine's Day

Valentine's Day

2010
×
★★★½
Edit this entry  
14
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Little Things

The Little Things

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Witness for the Prosecution

Witness for the Prosecution

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
13
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Long Voyage Home

The Long Voyage Home

1940
×
★★½
Edit this entry  
13
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
To All the Boys: Always and Forever

To All the Boys: Always and Forever

2021
×
★½
Edit this entry  
12
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry