Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
10
Three Smart Girls Grow Up

Three Smart Girls Grow Up

1939
×
★★★
Edit this entry  
10
My Fellow Americans

My Fellow Americans

1996
×
★★★½
Edit this entry  
09
Hud

Hud

1963
×
★★★★
Edit this entry  
07
Top Hat

Top Hat

1935
×
★★★★
Edit this entry  
05
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

1960
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Singles

Singles

1992
×
★★★½
Edit this entry  
04
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★★★
Edit this entry  
04
Tom Clancy's Without Remorse

Tom Clancy's Without Remorse

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Edit this entry  
29
Batman

Batman

1966
×
★★★
Edit this entry  
27
Being There

Being There

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Edit this entry  
24
Michael Clayton

Michael Clayton

2007
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Accused

The Accused

1988
×
★★★★
Edit this entry  
21
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Jaws 2

Jaws 2

1978
×
★★★
Edit this entry  
19
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Stepford Wives

The Stepford Wives

1975
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★½
Edit this entry  
18
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★½
Edit this entry  
17
After Hours

After Hours

1985
×
★★★½
Edit this entry  
16
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★½
Edit this entry  
13
Fatal Attraction

Fatal Attraction

1987
×
★★★★
Edit this entry  
12
Johnny Guitar

Johnny Guitar

1954
×
★★★½
Edit this entry  
12
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★½
Edit this entry  
10
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★★★
Edit this entry  
06
Adam's Rib

Adam's Rib

1949
×
★★★½
Edit this entry  
04
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Gnomeo & Juliet

Gnomeo & Juliet

2011
×
★★½
Edit this entry  
02
The Story of the Faithful Wookiee

The Story of the Faithful Wookiee

1978
×
★★½
Edit this entry  
02
Concrete Cowboy

Concrete Cowboy

2020
×
★★★
Edit this entry  
02
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Gay Divorcee

The Gay Divorcee

1934
×
★★½
Edit this entry  
31
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★½
Edit this entry  
30
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
30
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry