Sort by

Jordan James has logged 204 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Silent Night Deadly Night 4: Initiation

Silent Night Deadly Night 4: Initiation

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Live Like a Cop, Die Like a Man

Live Like a Cop, Die Like a Man

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Proposition

The Proposition

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Silent Night, Deadly Night 3: Better Watch Out!

Silent Night, Deadly Night 3: Better Watch Out!

1989
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Light Sleeper

Light Sleeper

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Thriller: A Cruel Picture

Thriller: A Cruel Picture

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Snowball Fight

Snowball Fight

1897
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Syndicate Sadists

Syndicate Sadists

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Little Match Seller

The Little Match Seller

1902
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Begotten

Begotten

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Night Before Christmas

The Night Before Christmas

1905
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Paranormal Activity

Paranormal Activity

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Guns and Guts

Guns and Guts

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Hot Snake

Hot Snake

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Howling

The Howling

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Saw 3D

Saw 3D

2010
×
Read the review Edit this entry  
30
Burial Ground

Burial Ground

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
War and Peace

War and Peace

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Hearts of Fire

Hearts of Fire

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Three Songs About Lenin

Three Songs About Lenin

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
6 Days to Air: The Making of South Park

6 Days to Air: The Making of South Park

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Halloween Ends

Halloween Ends

2022
×
Read the review Edit this entry  
25
Zombie Strippers!

Zombie Strippers!

2008
×
½
Read the review Edit this entry  
24
South ParQ Vaccination Special

South ParQ Vaccination Special

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Elvira, Mistress of the Dark

Elvira, Mistress of the Dark

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
South Park: The 25th Anniversary Concert

South Park: The 25th Anniversary Concert

2022
×
Read the review Edit this entry  
21
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Creepshow 3

Creepshow 3

2006
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Casper's Scare School

Casper's Scare School

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Halloween II

Halloween II

2009
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Halloween

Halloween

2007
×
Read the review Edit this entry  
17
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
A Sixth Part of the World

A Sixth Part of the World

1926
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Kino-Pravda No. 21

Kino-Pravda No. 21

1925
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Horror Show

The Horror Show

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Slumber Party Massacre II

Slumber Party Massacre II

1987
×
Read the review Edit this entry  
02
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Shoot the Piano Player

Shoot the Piano Player

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Gia

Gia

1998
×
Read the review Edit this entry  
30
Blonde

Blonde

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Dahmer – Monster: The Jeffrey Dahmer Story

Dahmer – Monster: The Jeffrey Dahmer Story

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Yesterday, Today and Tomorrow

Yesterday, Today and Tomorrow

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Cannibal Holocaust

Cannibal Holocaust

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Vittorio D.

Vittorio D.

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Alfie

Alfie

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Runners

Runners

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry