• The Matrix

  • 200 Cigarettes

    ★★★★

  • Show Me Love

    ★★★★

  • Mulan

    ★★★★

  • The Truman Show

    ★★★★

  • Fear and Loathing in Las Vegas

    ★★★★

  • Slums of Beverly Hills

    ★★½

  • The Big Lebowski

    ★★★

  • As Good as It Gets

    ★★★

  • Jackie Brown

    ★★★

  • Good Will Hunting

    ★★★★½

  • Geri's Game

  • Titanic

  • The Fifth Element

  • Fargo

    ★★★

  • Trainspotting

    ★★★★★

  • Twelve Monkeys

    ★★★★½

  • Sense and Sensibility

    ★★

  • Empire Records

    ★★★½

  • Se7en

    ★★★★

  • Kids

    ★★★

  • Clueless

    ★★★½

  • The City of Lost Children

    ★★★★★

  • The Usual Suspects

    ★★★★½

  • Kan du vissla Johanna?

    ★★★★½

  • Léon: The Professional

    ★★★½

  • Pulp Fiction

    ★★★★★

  • Forrest Gump

    ★★★★½

  • Shallow Grave

    ★★★★

  • The Nightmare Before Christmas

    ★★★★½

  • Dazed and Confused

    ★★★★

  • The Thief and the Cobbler

    ★★★½

  • The Age of Innocence

    ★★★

  • Basic Instinct

    ★★★

  • Reservoir Dogs

  • Terminator 2: Judgment Day

    ★★★½

  • Thelma & Louise

    ★★★½

  • Delicatessen

    ★★★★½

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★

  • Edward Scissorhands

    ★★★★½

  • Home Alone

    ★★★★½

  • Ghost

    ★★½

  • Back to the Future Part III

    ★★★

  • Pretty Woman

    ★★★

  • National Lampoon's Christmas Vacation

    ★½

  • Back to the Future Part II

    ★★★

  • The Jonsson Gang in Mallorca

    ★★★

  • When Harry Met Sally...

    ★★½

  • Dead Poets Society

    ★★★★

  • Heathers

    ★★½

  • S.O.S: Swedes at Sea

    ★★★½

  • Grave of the Fireflies

  • Full Metal Jacket

    ★★½

  • Blue Velvet

    ★★★★

  • Charter Trip 2: Snowroller

    ★★★★½

  • The Breakfast Club

  • Gremlins

  • Nausicaä of the Valley of the Wind

    ★★★

  • Scarface

    ★½

  • Return of the Jedi

    ★★★★★

  • An Officer and a Gentleman

    ★★½

  • Blade Runner

  • The Charter Trip

    ★★★★½

  • The Blues Brothers

    ★★½

  • The Shining

    ★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★★

  • Who Will Comfort Toffle?

    ★★★★

  • Alien

    ★★★½

  • Grease

    ★★★½

  • Star Wars

    ★★★★★

  • Suspiria

    ★★★½

  • Carrie

    ★★★★