• High School Musical 2

    ★★★

  • Ratatouille

    ★★★½

  • Surf's Up

    ★★★★★

  • Ocean's Thirteen

  • Death Proof

    ★★★½

  • Pirates of the Caribbean: At World's End

    ★★★★

  • Charlie Bartlett

    ★★★★

  • Zodiac

  • Hot Fuzz

  • Paprika

    ★★★★

  • Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

    ★★★★½

  • Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

    ★★★★

  • The Da Vinci Code

    ★★★

  • She's the Man

    ★★★

  • Little Miss Sunshine

    ★★★½

  • Pride & Prejudice

    ★★★★

  • Corpse Bride

    ★★★

  • Charlie and the Chocolate Factory

    ★★★★

  • Mr. & Mrs. Smith

  • The Sisterhood of the Traveling Pants

    ★½

  • Batman Begins

    ★★★

  • Madagascar

  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

    ★★★★½

  • Ocean's Twelve

    ★★★½

  • Bridget Jones: The Edge of Reason

    ★★★½

  • The Notebook

    ★★★★

  • Napoleon Dynamite

    ★★★½

  • 13 Going on 30

    ★★½

  • Shaun of the Dead

  • Big Fish

    ★★

  • The Lord of the Rings: The Return of the King

    ★★★★½

  • Kill Bill: Vol. 1

    ★★★★

  • Love Actually

    ★★★½

  • Lost in Translation

    ★★★★

  • Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

    ★★★½

  • 2 Fast 2 Furious

    ★★★★

  • How to Lose a Guy in 10 Days

    ★★★½

  • Thirteen

    ★★★½

  • Catch Me If You Can

  • Two Weeks Notice

    ★½

  • 28 Days Later

  • Red Dragon

    ★★★½

  • Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

  • About a Boy

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

  • Ocean's Eleven

    ★★★★

  • Harry Potter and the Philosopher's Stone

  • Spirited Away

    ★★★★½

  • Legally Blonde

    ★★★½

  • Ghost World

    ★★★★

  • The Piano Teacher

    ★★★★

  • Shrek

    ★★★

  • Amélie

    ★★★★★

  • Bridget Jones's Diary

    ★★★★★

  • The Emperor's New Groove

  • Cast Away

    ★★★★

  • Almost Famous

    ★★★★½

  • Memento

    ★★★★★

  • O Brother, Where Art Thou?

    ★★★½

  • American Psycho

    ★★★½

  • The Talented Mr. Ripley

  • But I'm a Cheerleader

  • In Bed With Santa

    ★★★½

  • Fight Club

    ★★★★★

  • American Beauty

    ★★★★

  • Being John Malkovich

    ★★★½

  • Drop Dead Gorgeous

    ★★★½

  • Eyes Wide Shut

  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

    ★★★★★

  • Notting Hill

    ★★★★

  • Election

    ★★½

  • 10 Things I Hate About You

    ★★★★