• The Martian

    ★★★★

  • Mission: Impossible - Rogue Nation

    ★★

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★

  • What Happened, Miss Simone?

    ★★★½

  • The Anderssons Rock the Mountains

    ★★

  • Ex Machina

    ★★★★

  • Interstellar

    ★★★★

  • Gone Girl

  • The Theory of Everything

    ★★★½

  • Predestination

    ★½

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★

  • Lucy

    ½

  • Captain America: The Winter Soldier

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★

  • Whiplash

  • The Wolf of Wall Street

  • The Hunger Games: Catching Fire

    ★★★½

  • Her

    ★★★

  • Cloudy with a Chance of Meatballs 2

  • Dallas Buyers Club

    ★★★½

  • Under the Skin

  • About Time

    ★★★★

  • The World's End

    ★★★

  • The Heat

  • The Great Gatsby

  • Django Unchained

  • The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

    ★★★★

  • Pitch Perfect

    ★★★

  • The Perks of Being a Wallflower

    ★½

  • Ice Age: Continental Drift

    ★★½

  • The Hunger Games

    ★★★★

  • Project X

    ★★½

  • John Mulaney: New in Town

    ★★★★

  • The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

  • Moneyball

    ★★★★

  • Conan the Barbarian

    ½

  • Friends with Benefits

    ★★

  • X-Men: First Class

  • The Tourist

    ★★★½

  • The Social Network

    ★★★★★

  • Burlesque

  • Never Let Me Go

  • Easy A

    ★★★

  • Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★★

  • Inception

    ★★★★

  • The Twilight Saga: Eclipse

  • Sex and the City 2

    ★½

  • Alice in Wonderland

    ★★½

  • Shutter Island

    ★★★★½

  • Sherlock Holmes

  • Avatar

  • The Twilight Saga: New Moon

  • Fantastic Mr. Fox

    ★★★½

  • The Invention of Lying

    ★★★

  • 9

  • Inglourious Basterds

  • Moon

    ★★★½

  • Twilight

    ★★★★½

  • Amusement

    ★★

  • Rachel Getting Married

    ★★★★

  • Burn After Reading

    ★★½

  • The Dark Knight

    ★★★

  • Mamma Mia!

    ★★★½

  • Forgetting Sarah Marshall

    ★★★

  • Juno

    ★★★★½

  • Atonement

    ★★★

  • Superbad

    ★★★★★

  • High School Musical 2

    ★★★

  • Ratatouille

    ★★★½

  • Surf's Up

    ★★★★★

  • Death Proof

    ★★★½

  • Pirates of the Caribbean: At World's End

    ★★★★