jonnaponna has logged 141 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Charter Trip

The Charter Trip

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Limehouse Golem

The Limehouse Golem

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Shrek

Shrek

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Surf's Up

Surf's Up

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Who Will Comfort Toffle?

Who Will Comfort Toffle?

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Drop Dead Gorgeous

Drop Dead Gorgeous

1999
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Twelve Tasks of Asterix

The Twelve Tasks of Asterix

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Juno

Juno

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Daisies

Daisies

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Pete Davidson: Alive from New York

Pete Davidson: Alive from New York

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
★★★
Edit this entry  
22
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Clive Davis: The Soundtrack of Our Lives

Clive Davis: The Soundtrack of Our Lives

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
John Mulaney: New in Town

John Mulaney: New in Town

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Seaspiracy

Seaspiracy

2021
×
Read the review Edit this entry  
14
The Thief and the Cobbler

The Thief and the Cobbler

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
Read the review Edit this entry  
11
Friends with Benefits

Friends with Benefits

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
She's the Man

She's the Man

2006
×
★★★
Edit this entry  
11
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Forgetting Sarah Marshall

Forgetting Sarah Marshall

2008
×
★★★
Edit this entry  
10
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Gaga: Five Foot Two

Gaga: Five Foot Two

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
What Happened, Miss Simone?

What Happened, Miss Simone?

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Kusama : Infinity

Kusama : Infinity

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Charlie Bartlett

Charlie Bartlett

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Rachel Getting Married

Rachel Getting Married

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Project X

Project X

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Cast Away

Cast Away

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry