Sort by

Logan has logged 228 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
In Fear

In Fear

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
M

M

1931
×
★★★★
Edit this entry  
29
Inherit the Wind

Inherit the Wind

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★
Edit this entry  
26
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Edit this entry  
25
Darrow

Darrow

1991
×
★★★
Edit this entry  
24
Tom at the Farm

Tom at the Farm

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Nine

Nine

2009
×
★★
Edit this entry  
22
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Three Colours: Blue

Three Colours: Blue

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
10 Years

10 Years

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Two Days, One Night

Two Days, One Night

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Charlie Wilson's War

Charlie Wilson's War

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
In a World...

In a World...

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Amélie

Amélie

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Past

The Past

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Logan's Run

Logan's Run

1976
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Paddington

Paddington

2014
×
★★★
Edit this entry  
13
Drive

Drive

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Fifth Estate

The Fifth Estate

2013
×
★★★
Edit this entry  
12
Martha Marcy May Marlene

Martha Marcy May Marlene

2011
×
★★★★
Edit this entry  
12
Ida

Ida

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
A Story of Children and Film

A Story of Children and Film

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Carrie

Carrie

2013
×
★★
Edit this entry  
29
Heli

Heli

2013
×
★★★
Edit this entry  
22
Walkabout

Walkabout

1971
×
★★★
Edit this entry  
22
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mr. Turner

Mr. Turner

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
God's Slave

God's Slave

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Shame

Shame

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Killer Joe

Killer Joe

2011
×
Read the review Edit this entry  
29
Locke

Locke

2013
×
★★★
Edit this entry  
29
Four Lions

Four Lions

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Harry Brown

Harry Brown

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Young & Beautiful

Young & Beautiful

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Fury

Fury

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Fish Called Wanda

A Fish Called Wanda

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Blue Ruin

Blue Ruin

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Gangster No. 1

Gangster No. 1

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
You, the Living

You, the Living

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry