Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Theater Camp

Theater Camp

2020
×
★★★½
Edit this entry  
23
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Missing

Missing

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Allegiant

Allegiant

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Plane

Plane

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Insurgent

Insurgent

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Babylon

Babylon

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
M3GAN

M3GAN

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Pale Blue Eye

The Pale Blue Eye

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Menu

The Menu

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
TÁR

TÁR

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Honk for Jesus. Save Your Soul.

Honk for Jesus. Save Your Soul.

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Whale

The Whale

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Divergent

Divergent

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Puss in Boots: The Last Wish

Puss in Boots: The Last Wish

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Encanto at the Hollywood Bowl

Encanto at the Hollywood Bowl

2022
×
★★★½
Edit this entry  
27
Causeway

Causeway

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
RRR

RRR

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Roald Dahl's Matilda the Musical

Roald Dahl's Matilda the Musical

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Invitation

The Invitation

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Babylon

Babylon

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Spirited

Spirited

2022
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Who Killed Santa? A Murderville Murder Mystery

Who Killed Santa? A Murderville Murder Mystery

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Watcher

Watcher

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Emily the Criminal

Emily the Criminal

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Avatar

Avatar

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
White Noise

White Noise

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Scrooge: A Christmas Carol

Scrooge: A Christmas Carol

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Strange World

Strange World

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry