Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Jonathan Messias

Jonathan Messias

Pro
  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Stats
  • RSS feed for Jonathan
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Jonathan’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2020
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • This Night I'll Possess Your Corpse

    This Night I'll Possess Your Corpse 1967

    ★★★★ Watched by Jonathan Messias 27 Feb 2020

    The bachelor feito por um cineasta.

  • O Signo do Caos

    O Signo do Caos 2003

    ★★★★★ Watched by Jonathan Messias 09 Aug 2018

    Quando Mingus começou a tocar, com aquele PB maravilhosamente sujo, já sabia que esse filme era meu. Obra-prima.

  • Gamer

    Gamer 2009

    ★★★★ Watched by Jonathan Messias 29 Jul 2018

    1 estrela a mais só por isso aqui
    youtu.be/XXXqmw6iJCY

  • Disobedience

    Disobedience 2017

    ★½ Watched by Jonathan Messias 19 Jul 2018

    Desobediência consentida.
    Urgh!

  • Ugetsu

    Ugetsu 1953

    ★★★★★ Watched by Jonathan Messias 20 Jun 2018

    Amém.

  • Passengers

    Passengers 2016

    ★★ Watched by Jonathan Messias 31 Dec 2017

    Emmanuelle no espaço feito por um virjão

  • Hiroshima Mon Amour

    Hiroshima Mon Amour 1959

    ★★★★★ Watched by Jonathan Messias 08 Sep 2017

    Vestígios de uma guerra acabada que permanecem. Lembrar daquilo que se tenta esquecer e esquecer daquilo que se tentar lembrar. Adoraria ter capacidade para pelo menos tentar explicar a beleza desse filme.

    Pensei em rebaixar boa parte dos filmes que dei 5 estrelas...

  • Where Is My Friend's House?

    Where Is My Friend's House? 1987

    ★★★★★ Watched by Jonathan Messias 14 Jul 2016

    Impressionante como Kiarostami parece brincar com a angústia de Ahmed. A pressa do garoto só parece existir para ele (e para nós). É a espera angustiante pela autorização da mãe para levar o caderno do amigo. Um rosto que demora a se revelar, primeiro encoberto pela porta que é carregada no ombro, depois pela presença de um burro, que caminha junto ao garoto. O arrastado encontro com o avô. O idoso que tenta ajudar. A espera pela chegada de Ahmed…

  • The World of Apu

    The World of Apu 1959

    ★★★★½ Watched by Jonathan Messias 14 May 2016

    O mais fraco da trilogia, mas ainda assim um belíssimo filme. Se em Aparajito parte do drama é intensificado pelas lembranças do primeiro filme, Apur Sansar me parece mais deslocado, buscando seu próprio universo dramático. Talvez por isso a perda, algo constante em toda a trilogia, não tenha o mesmo peso como nos demais filmes.
    Ainda assim é recheado de momentos sublimes, como as cenas no apartamento entre o casal e a conciliação entre pai e filho nos minutos finais.

  • The Straight Story

    The Straight Story 1999

    ★★★★½ Watched by Jonathan Messias 25 Jan 2016

    Jovem: "What's the worst part about being old?"
    Alvin: "Rememberin' when you was young."

    O filme todo condensado neste diálogo.

  • Youth

    Youth 2015

    ★½ Watched by Jonathan Messias 28 Dec 2015

    Incrível como o Sorrentino continua enganando muita gente. E eu achando que Sicário seria a picaretagem do ano...

  • The Lady Eve

    The Lady Eve 1941

    ★★★★★ Watched by Jonathan Messias 30 Sep 2015

    Barbara Stanwyck!!!!!!

Review Tags

6
  • alain resnais
  • brian taylor
  • josé mojica marins
  • kenji mizoguchi
  • mark neveldine
  • rogério sganzerla
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro