• The Super Mario Bros. Movie

    The Super Mario Bros. Movie

    ★★★

    This was actually kind of fun. It very much is a reference ridden kids' movie, yet it does hold your attention with an engaging, albeit thin story, and some incredible animation. 

    The film does often hint at a deeper emotional core that never truly comes to fruition. It's as if they had to remove the exploration of the themes in order to make place for all the extra easter eggs.

    Nonetheless I had fun with it. Even if it might not stand the test of time.

  • Scream VI

    Scream VI

    ★★★★

    Honestly Scream VI is a great sequel, and it can’t be denied that the Scream series is one of the most consistently good horror franchises out there. 

    I’m not entirely convinced by the new cast, but still they all do a good job, I just miss the old cast. 

    The New York setting makes it feel fresh, but still true to itself. The parallels to Scream are fun as well. Ghostface is absolutely ruthless in this. 

    Another great entry in the series.

  • Three Thousand Years of Longing

    Three Thousand Years of Longing

    ★★★★

    Three Thousand Years of Longing is both uniquely beautiful, delving into its realm of magical realism, and singularly engaging through its story and stunning imagery.

    It's a film about the telling of stories, and it handles this aspect thoughtfully. It's simple yet momentous through its use of flashbacks, making its viewers both care about its characters and wonder about the magic of their world, of our world.

    The film is spearheaded by two brilliant performances from Tilda Swinton and Idris…

  • Ant-Man and the Wasp: Quantumania

    Ant-Man and the Wasp: Quantumania

    My expectations for Quantumania weren't exactly through the roof, but still I assumed the film would have a few aspects deserving some merit. Alas, I can't pinpoint a single thing about this film that I actually liked.

    The cast is talented, but non of that talent shined through. My head hurts from looking at the film, and the entirety of it is utterly forgetable.

    It's the epitome of a theme-park-movie.

  • Wings of Desire

    Wings of Desire

    ★★★★★

    Wings of Desire is a meandering and profound insight into the world of humanity. The film is slowly paced, flowing through Berlin into peoples' homes, lives, and minds as it accompanies two angels in their observations of the city's population.

    The film focuses on the minute details and fine points of what makes humans human, creating a meditative journey through love, desire, and pain.

    It's an utterly unique film that I'm happy to have finally revisited after close to five years since my initial viewing. Without a doubt one of my favourite films.

  • The Menu

    The Menu

    ★★★

    While The Menu still consists of some brilliant filmmaking, this second viewing left a sour taste in my mouth. With the lack of shock and surprise that the initial viewing provided, the film falls flat, opening itself widely to scrutiny. 

    The performances, score and visuals are still worthwhile, yet the film’s plot and social commentary comes off as half-baked. It’s obvious and mostly surface-level. 

    I was truly in awe of The Menu after my initial viewing, but I just can’t say the same now. 

    Perhaps a third viewing somewhere down the line will even the score, yet I’m no longer in a rush for another viewing.

  • Shazam! Fury of the Gods

    Shazam! Fury of the Gods

    ★★

    For the most part this film simply feels utterly forgettable.

    Something about Zachary Levi irks me. Perhaps it's because he acts like a 12-year-old which annoyed me considering he's supposed to play an 18-year-old. But otherwise I have no strong feelings towards anything this film does.

    I could've gone without watching this one.

  • The Happening

    The Happening

    ★★

    I do believe The Happening gets a somewhat worse rep than it deserves. It's far from being great as the writing is often laughable and Mark Wahlberg's performance is atrocious. But it does deserve some credit for being effectively uncomfortable.

    The ideas that it brings forth are interesting as well, and I actually like the film's general obscurity. It keeps the audience guessing and wondering past its runtime.

    Most of the film's faults comes down to poor execution, but I do believe that it actually holds some potential.

  • The Unbearable Weight of Massive Talent

    The Unbearable Weight of Massive Talent

    ★★★★

    I might be biased due to my obsessions with both Pedro Pascal and Nicolas Cage, but I thoroughly enjoyed this film. 

    It was fun, albeit somewhat predictable at times. It does though never manage to harm the film as the performances keep it engaging throughout. 

    I’m interested in how this will be perceived in five or ten years; whether it will achieve a cult-like status or simply fade into near oblivion. I honestly can’t tell.

  • The Visit

    The Visit

    ★★★

    The Visit is a pretty decent film. I’m still not a huge fan of found-footage horror, but I didn’t mind it too much here. 

    It’s definitely one of Shyamalan’s funnier films, and the short runtime makes it a very easily digestible film.

    I had expected more from the twist even though it wasn’t bad or superfluous. I imagine it having a greater effect on a rewatch.

  • Glass

    Glass

    ★★★

    Watching Knock at the Cabin, finally convinced me to get around to Glass, and I was honestly positively surprised by the film.

    The concept surrounding this film, or really the entire franchise, is incredibly fascinating, and it is in my opinion one of the best superhero trilogies out there.

    The conclusion wasn't perfect, and do think that is partly due how heavy-handed it felt towards the film's superhero aspect. Where the first two films played more into the subtleties of…

  • Knock at the Cabin

    Knock at the Cabin

    ★★★★

    I managed to go into Knock at the Cabin with almost no expectations for the film's quality. I wasn't a fan of Old, but still I could see its promise, and having loved a lot of M. Night Shyamalan earlier films, I knew to keep an open mind.

    And I'm glad that I did.

    The film's performances are perhaps one of its strongest aspects with Dave Bautista being especially interesting to watch. It looks great as well through Shyamalan's direction.…