Sort by

Jonathan has logged 389 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
King Richard

King Richard

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Belfast

Belfast

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Hand of God: Through the Eyes of Sorrentino

The Hand of God: Through the Eyes of Sorrentino

2021
×
Edit this entry  
28
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Procession

Procession

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Long Goodbye

The Long Goodbye

2020
×
Edit this entry  
27
Encanto

Encanto

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Jack Whitehall: I'm Only Joking

Jack Whitehall: I'm Only Joking

2020
×
Edit this entry  
23
Bad Seeds

Bad Seeds

2020
×
Edit this entry  
19
The Adventures of Prince Achmed

The Adventures of Prince Achmed

1926
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Deathstroke: Knights & Dragons - The Movie

Deathstroke: Knights & Dragons - The Movie

2020
×
★★
Edit this entry  
17
Titicut Follies

Titicut Follies

1967
×
★★★½
Edit this entry  
16
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Face of Another

The Face of Another

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Meg

The Meg

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
22 vs. Earth

22 vs. Earth

2021
×
Edit this entry  
05
Us Again

Us Again

2021
×
Edit this entry  
04
Save Ralph

Save Ralph

2021
×
Edit this entry  
30
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
That's My Boy

That's My Boy

2012
×
½
Read prior review Edit this entry  
26
Pete Davidson: Alive from New York

Pete Davidson: Alive from New York

2020
×
Edit this entry  
25
2048: Nowhere to Run

2048: Nowhere to Run

2017
×
Edit this entry  
25
2036: Nexus Dawn

2036: Nexus Dawn

2017
×
Edit this entry  
25
Blade Runner: Black Out 2022

Blade Runner: Black Out 2022

2017
×
Edit this entry  
25
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Grown Ups 2

Grown Ups 2

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Grown Ups

Grown Ups

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Jonas Brothers Family Roast

Jonas Brothers Family Roast

2021
×
Edit this entry  
23
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Making of ‘Mulholland Drive’

The Making of ‘Mulholland Drive’

2004
×
Edit this entry  
22
DumbLand

DumbLand

2002
×
Edit this entry  
20
National Treasure: Book of Secrets

National Treasure: Book of Secrets

2007
×
★★½
Edit this entry  
19
National Treasure

National Treasure

2004
×
★★★
Edit this entry  
19
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Cruella

Cruella

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

2020
×
★★½
Edit this entry  
16
America: The Motion Picture

America: The Motion Picture

2021
×
Edit this entry  
14
Pretend It's a City

Pretend It's a City

2021
×
★★★½
Edit this entry  
14
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Edit this entry  
12
Ciao Alberto

Ciao Alberto

2021
×
Edit this entry  
12
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry