Sort by

Jonathan has logged 24 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Player

The Player

1992
×
★★★★
Edit this entry  
19
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
18
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Birth of a Nation

The Birth of a Nation

1915
×
★½
Edit this entry  
16
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
15
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★
Edit this entry  
14
The Exterminating Angel

The Exterminating Angel

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Tiger King

Tiger King

2020
×
★★
Edit this entry  
13
The Fifth Element

The Fifth Element

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Seafarers

The Seafarers

1953
×
Edit this entry  
11
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Day of the Fight

Day of the Fight

1951
×
Edit this entry  
10
Flying Padre

Flying Padre

1951
×
Edit this entry  
10
McCabe & Mrs. Miller

McCabe & Mrs. Miller

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Rabbits

Rabbits

2002
×
Edit this entry  
05
Six Men Getting Sick

Six Men Getting Sick

1967
×
Edit this entry  
05
The Grandmother

The Grandmother

1970
×
Edit this entry  
05
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Alphabet

The Alphabet

1969
×
Edit this entry  
02
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read other review Edit this entry