Sort by

Jonathan has logged 30 entries for films during November 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Lego Movie 2: The Second Part

The Lego Movie 2: The Second Part

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
La Jetée

La Jetée

1962
×
Read the review Edit this entry  
28
The King

The King

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Sanjuro

Sanjuro

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The New World

The New World

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Shoah

Shoah

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
American Son

American Son

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Hellboy II: The Golden Army

Hellboy II: The Golden Army

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Hugo

Hugo

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Devil Next Door

The Devil Next Door

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Ashes and Diamonds

Ashes and Diamonds

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Shame

Shame

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry