Jacob has written 16 reviews for films rated ★★★½ .

  • Close

    Close

    ★★★½

    Absolutely devastating performances by the lead child actors. I struggle with movies about queer pain and how much that hurts, but it’s done well and an effective story of childhood and what grounds us when we’re lost.

  • She Said

    She Said

    ★★★½

    As a story, it’s phenomenal, emotional, and well paced. Mulligan and Kazan are an effective one-two punch as reporters fighting for this story. It played super well at the Denver Film Fest, as it should.

    As a movie, it’s one scene interrupted by a phone call that’s interrupted by someone walking into the room suddenly to announce there’s a phone call in the next scene, which-

  • Halloween

    Halloween

    ★★★½

    Didn’t you know? It’s about tRaUmA

  • Pearl

    Pearl

    ★★★½

    Pearl is a one woman show with a stellar performance from Mia Goth. It’s gorgeous and technicolor and dripping with blood and tension. It crawls along in some places, but I like most of what it does.

  • The Ritual

    The Ritual

    ★★★½

    Supreme monster design and another flawless entry for my list of Reasons I Won’t Be Going Into the Woods to F*** Around and Find Out

  • Three Thousand Years of Longing

    Three Thousand Years of Longing

    ★★★½

    A tender story of love and the love of story. It’s beautiful, weird, and altogether something we don’t get enough of in film. A woven tapestry of fable, 1001 Arabian Nights for the modern technological world.

    Grateful to see Miller create something unique and so unlike the rest. It’s clear this is something he’s wanted to make for some time, a wish of his deepest desire.

  • Crimes of the Future

    Crimes of the Future

    ★★★½

    Mesmerizing, gross, beautiful. It’s Cronenberg alright. I loved it, even if it didn’t go quite as far as I wanted. Kristen Stewart a 10/10 as always.

  • X

    X

    ★★★½

    Click Here For Sexy Hot Grannies In Your Area You’re Dying to Meet!


    A mid movie monologue of the perils of monogamy and uptight morality segues into Fleetwood Mac’s Landslide segues into Kid Cudi’s massive dick segues into a cautionary tale about making sure you get laid regularly. 

    Pulpy, gory, unashamedly fun. Cognizant of the tropes that inspire it, but not all that interested or concerned with following them. Loved the ride.

    X gon give it to ya.

  • Encanto

    Encanto

    ★★★½

    Charming and cathartic. It’s not redefining the genre, but it doesn’t have to. It’s cute and enchanting and the songs are excellent.

  • Scream

    Scream

    ★★★½

    Some especially cringey dialogue in a few places and occasionally uneven tone are the only real flaws in what’s otherwise a very fun entry into an iconic franchise. 


    Whip smart about its horror history, a fun game of cat and mouse, it’s everything a Scream movie needs to be.

  • Belfast

    Belfast

    ★★★½

    Gorgeous and well paced and well acted, but never anything more than charming. I can’t fault it on much, what it does it does well, but I never watched in awe or adoration.

    Caitriona Balfe was a true standout and Jude Hill was adorable. Should hit all the right notes with The Academy to make a big splash, but it won’t be on my top

  • Spider-Man: No Way Home

    Spider-Man: No Way Home

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    I guess today we learned that the real Spider-Mans were the friends we made along the way.