• Dune

    Dune

    ★★★

    Dune is as technically perfect as any of his other films, but it’s very obviously missing the gut punch Villeneuve is SO good at. 

    It’s fine, but that’s not great news when compared to Sicario, Arrival, and Blade Runner 2049.

    I guess I hope Part II goes better?

  • Lamb

    Lamb

    ★★★½

    I would protect that lamb-child with my entire life. 


    a slow burn with enough there to remain mostly compelling. It’s themes are definitely there, but never fully fleshed out, its biggest stumble. But it is absolutely gorgeous.

  • No Time to Die

    No Time to Die

    ★★★½

    Well Rami Malek was certainly….there. 

    Some really excellent action scenes and some very glaring plot points, it’s Bond through and through.

  • Titane

    Titane

    ★★★★★

    I have been telling everyone I know to go see this now because I am here to wreak absolute havoc on my friend group. 

    A true stunner from start to finish.

  • Malignant

    Malignant

    Proof that every time James Wan makes a good horror movie, it is a choice. And it’s a choice he can take away at any moment and yes that is a threat.


    Incredible from start to finish.

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★

    Finally an Avenger with Daddy Issues for the rest of us! 

    Some of the best visuals and the absolute best fight scenes, wrapped up in some of the weakest plot points and some of the worst jokes. There is no reason to include *that* character in anything again, let alone in this.

  • The Night House

    The Night House

    ★★★★½

    Many apologies to anyone in the theater with me during *that* jump scare where I shouted “Jesus CHRIST”, I truly disassociated out of pure fear.

    Rebecca Hall has no problem letting you know early and often that she is *not* doing alright. Beautiful, horrible, excellent.

  • Candyman

    Candyman

    ★★★★

    The number of shots of that man touching his bee sting should be illegal, it made me want to crawl out of my own skin. 

    Excellent from start to finish. The score and cinematography stand out in particular to create a bone chilling and tense atmosphere.

  • Free Guy

    Free Guy

    ★★★½

    Sadly we have found a scenario where Taika Waititi isn’t all that funny. 

    Like if The Truman Show and The Lego Movie had a worse, slightly over the top but still somehow a pretty good time baby.

  • Zola

    Zola

    ★★★★★

    Every time this movie goes off the rails and I think it cannot possibly go more off the rails, it finds more rails and immediately goes off of those rails.

  • Nine Days

    Nine Days

    ★★★★★

    A movie that is relentlessly earnest in its romanticism and love of life. Winston Duke delivers a true achievement that should have him as an Oscar contender.

  • Annette

    Annette

    ★★

    I don’t believe in prison but the makers of those damned puppets are testing me.