Jacob has written 26 reviews for films during 2021.

  • Spider-Man: No Way Home

    Spider-Man: No Way Home

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    I guess today we learned that the real Spider-Mans were the friends we made along the way.

  • C'mon C'mon

    C'mon C'mon

    ★★★★★

    What a marvel to watch someone so talented. Joaquin Phoenix might be at his best here, but Woody Norman steals the entire show. 

    Full of heart and frustration and joy, it’s hard not to feel like I’ve just watched something truly special.

  • House of Gucci

    House of Gucci

    ★★½

    Thanks Jared Leto, I’ll be leaving all important business meetings with an awkward look and a simple, single, “BOOF!”

    Lady Gaga stuns in an otherwise boring, horribly-edited mess. Adam Driver was certainly…there. And Jared Leto was on some other planet pretending he was Waluigi.

  • Eternals

    Eternals

    ★★★★

    Eternals is dazzling, gorgeously shot, and (in a large departure from the MCU) actually interesting!

    This is what I want Marvel to give me, even if it’s not perfect. Give me something ambitious.

    The traditional marvel humor is there (unfortunately), but the rest of it mostly really worked for me. I loved seeing actually representative characters and loved seeing this movie try and cover the scope and span it does. 


    It’s far from perfect, but it is even farther from deserving “worst reviewed MCU”. Iron Man 3 is right there. And Age of Ultron. And Guardians of the Galaxy 2. And so on.

  • The French Dispatch

    The French Dispatch

    ★★★★½

    Wes Anderson at his absolute best for me. 

    Rather unexpectedly, I feel like his style here is notably different from his other work. 


    It’s as meticulous and detailed as always, but I found myself really enjoying how loose and fluid this was. Everything he does well is here, but there’s also something new here and it’s a lot of fun to see. A dazzling visual display from him and an absolute knockout. 

    Each story includes just a hint of something unnecessary about halfway through, losing me for only just a moment, but manages every time to come back around into something truly lovely.

  • Spencer

    Spencer

    ★★★★½

    I’m not quite sure how Larraín manages to keep pulling this off. It’s a stunningly made portrait and yet another hazy and delirious nightmare, in the best way.

    I don’t see a scenario where Kristen Stewart doesn’t walk away with the Oscar for her performance (although I said that about Natalie Portman for Jackie and I was massively let down there). 

    I do wish it had leaned a bit more into itself, rather than teasing these incredible moments before pulling…

  • Last Night in Soho

    Last Night in Soho

    ★★

    Wild seeing so many reviews complain about third act problems like this doesn’t also have first and second act problems. 

    Anya Taylor-Joy does her best, but this is sloppy, and coming from Edgar Wright, sloppy is a huge let down.

  • Dune

    Dune

    ★★★

    Dune is as technically perfect as any of his other films, but it’s very obviously missing the gut punch Villeneuve is SO good at. 

    It’s fine, but that’s not great news when compared to Sicario, Arrival, and Blade Runner 2049.

    I guess I hope Part II goes better?

  • Lamb

    Lamb

    ★★★½

    I would protect that lamb-child with my entire life. 


    a slow burn with enough there to remain mostly compelling. It’s themes are definitely there, but never fully fleshed out, its biggest stumble. But it is absolutely gorgeous.

  • No Time to Die

    No Time to Die

    ★★★½

    Well Rami Malek was certainly….there. 

    Some really excellent action scenes and some very glaring plot points, it’s Bond through and through.

  • Titane

    Titane

    ★★★★★

    I have been telling everyone I know to go see this now because I am here to wreak absolute havoc on my friend group. 

    A true stunner from start to finish.

  • Malignant

    Malignant

    Proof that every time James Wan makes a good horror movie, it is a choice. And it’s a choice he can take away at any moment and yes that is a threat.


    Incredible from start to finish.