• Dune: Part Two

    Dune: Part Two

    ★★★★★

    Forget a blank check, somebody get Denis a whole mint to print his own money for whatever comes next. 

    Dune: Part Two is bigger tenfold in every way, in location, cast, ambition, score, worms, you name it. And Denis Villeneuve succeeds on each and every front. A masterpiece of unbelievably epic scale. In any other hands, this would be two much for five movies, let alone two, let alone one. This movie improves in every way upon the first, and then some. It’s really, just that good.

    Bring on Messiah.

  • The Great Gatsby

    The Great Gatsby

    ★★★★

    This is Baz Luhrmann at one of his clear peaks, tackling the glittering emptiness of the rich and powerful in one of the American novels. His dizzying editing speed and direction sends this story of lost love spiraling through a boiling summer. Baz Luhrmann is a director of spectacle and love, consistent through most of his movies, and this is no exception. 

    Infusing jazz with modern hip hop is a perfect blend for me, it’s a cultural through line that…

  • Jurassic World: Fallen Kingdom

    Jurassic World: Fallen Kingdom

    ★★½

    An impending volcanic eruption makes for a fun enough act I and a sudden act III turn of the terrifying indoraptor hunting through a darkened gothic house is what movie monster dreams are made of. 

    It is a shame that this movie gets so wrapped up in everything else. It’s a dull as dirt middle act and a convoluted side plot of cloning that’s not really given more than a surface level look. Everyone’s really phoning it in, even by…

  • Jurassic World

    Jurassic World

    ★★★

    The only one of this new trilogy to more or less work with a successful formula. Did I want a masterpiece? No. I wanted to see an actual park (and how obviously dumb of an idea it is to run a theme park filled with carnivores), I wanted to see dinosaurs, I wanted them to fight. And the Indominus Rex undeniably slaps. Just incredible creature design from its too-big mouth and its broken teeth to its long arms and camoflauge.…

  • Indiana Jones and the Dial of Destiny

    Indiana Jones and the Dial of Destiny

    ★★

    It is so sad watching them Weekend at Bernie’s the dead corpse of Indiana Jones around for over two hours. At least put him in sunglasses or something so I can’t see how lifeless he looks. 

    Muddy CGI, absolutely zero thrills or sense of fun, and a cast that looks like they’re being punished at all times. Phoebe Waller-Bridge does her best to bring charm to this (Harrison Ford innocent), but you can only do so much. Probably the clearest…

  • Pokémon the Movie: Mewtwo Strikes Back - Evolution

    Pokémon the Movie: Mewtwo Strikes Back - Evolution

    ★★½

    Call it the nostalgia in me, but this didn’t need a remake. The animation is neat, the dubbing is bad, it’s all kind of a wash! Back to the original I go.

  • Train to Busan

    Train to Busan

    ★★★★

    Simply one of the best zombie movies to ever do it. The hive mind of isolation and selfishness is on full display as a mindless crowd of monsters fights off against a mindless crowd of zombies. It takes a few good people to make them all care and fight to survive together. 

    It’s bloody fun, intense, and so well done.

  • The Prom

    The Prom

    ★½

    If you build a gay prom, they (lesbians, but also everyone else) will come (but they will all be dressed like lesbians).

    And if you let Ryan Murphy direct a movie about a prom, you will bet all your money that Ryan Murphy has never been to prom and you also will redevelop strong feelings towards jail time for his crimes. 

    James Corden’s straight man version of a gay man is one of the most homophobic performances I’ve ever seen,…

  • The Zone of Interest

    The Zone of Interest

    ★★★★½

    A truly horrendous movie. Glazer has a singular vision of the banality of evil, a phrase I’ve seen in so many reviews for The Zone of Interest and one that captures its rotted core so well. This movie is an idyllic paradise built along the side of atrocity like a tumor. The characters prune flowers and sing songs, while across the fence there’s screams and wails and gunfire. They’re splashing in a river slowly filling with bone and ash. 

    And that’s…

  • All of Us Strangers

    All of Us Strangers

    ★★★★

    A contemplative and touching queer story about how queerness can feel like loss and how much time we spend searching for people that see us and know us and let us feel less alone. 

    I don’t like the ending of this, I think there’s lots in the first two acts that talk on queer pain and how life ripples out without the third act that falls a little too heavy handed and rough. 

    Paul Mescal proves once again to be…

  • Ferrari

    Ferrari

    ★★½

    Ferrari is a by the books biopic. It’s a struggle between Ferrari and his wife, between Ferrari and his legacy, between Ferrari and his slipping grip on power. And he’s ready to do anything to hold onto his power, to win.

    As a vehicle for Adam Driver and Penelope Cruz to do some incredible acting, Ferrari excels.

    By any other metric, Ferrari is an absolute mess. The sound mixing is some of the worst I’ve dealt with in years. The cinematography, script, and…

  • Godzilla Minus One

    Godzilla Minus One

    ★★★★

    Godzilla is back and better than ever. The first half of this movie is slow, but mostly as a set up for the payoff that happens the moment Godzilla finally arrives. And when he does, in all his barnacle goodness, the movie takes off and never lets up. Godzilla trying to catch the boat, making it to land and wreaking havoc, and the finale are what monster movie dreams are made of. 

    Bringing Godzilla back to post-WWII is a smart…