Sort by

Jacob has logged 57 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
The Menu

The Menu

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Close

Close

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Whale

The Whale

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Hunt

Hunt

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
EO

EO

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
She Said

She Said

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Holy Spider

Holy Spider

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Next Exit

Next Exit

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Armageddon Time

Armageddon Time

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Halloween Ends

Halloween Ends

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Halloween

Halloween

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Pearl

Pearl

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Hellraiser

Hellraiser

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
As Above, So Below

As Above, So Below

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Ritual

The Ritual

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Bros

Bros

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Three Thousand Years of Longing

Three Thousand Years of Longing

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Crimes of the Future

Crimes of the Future

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Prey

Prey

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Marcel the Shell with Shoes On

Marcel the Shell with Shoes On

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Bob's Burgers Movie

The Bob's Burgers Movie

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
You're Next

You're Next

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Lost City

The Lost City

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Men

Men

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
Read the review Edit this entry  
22
The Unbearable Weight of Massive Talent

The Unbearable Weight of Massive Talent

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
King Richard

King Richard

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
X

X

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
CODA

CODA

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
West Side Story

West Side Story

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
No Exit

No Exit

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry