Sort by

Nicholas has logged 406 entries for films during 2023.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Peter & the Wolf

Peter & the Wolf

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
Read the review Edit this entry  
28
A Page of Madness

A Page of Madness

1926
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Arrival of a Train at La Ciotat

The Arrival of a Train at La Ciotat

1897
×
Read the review Edit this entry  
27
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
OPAL

OPAL

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Boy and the Heron

The Boy and the Heron

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Godzilla Minus One

Godzilla Minus One

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Adele One Night Only

Adele One Night Only

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Poor Things

Poor Things

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Waitress: The Musical

Waitress: The Musical

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
It's a Wonderful Knife

It's a Wonderful Knife

2023
×
Edit this entry  
15
Rope

Rope

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Lady Ballers

Lady Ballers

2023
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Dream Scenario

Dream Scenario

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Renaissance: A Film by Beyoncé

Renaissance: A Film by Beyoncé

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Our Home Out West

Our Home Out West

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Saltburn

Saltburn

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bottoms

Bottoms

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Saturday Night Fever

Saturday Night Fever

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
30 Days of Night

30 Days of Night

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Krisha

Krisha

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Canon: Urban Deer

Canon: Urban Deer

2014
×
Read the review Edit this entry  
24
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
When Marnie Was There

When Marnie Was There

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ocean Waves

Ocean Waves

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Thanksgiving

Thanksgiving

2023
×
Read the review Edit this entry  
20
Chicken Little

Chicken Little

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Hoodwinked!

Hoodwinked!

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Marvels

The Marvels

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The NeverEnding Story

The NeverEnding Story

1984
×
Read the review Edit this entry  
06
Dog Soldiers

Dog Soldiers

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dicks: The Musical

Dicks: The Musical

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Five Nights at Freddy's

Five Nights at Freddy's

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Robots

Robots

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Saw X

Saw X

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Exorcist: Believer

The Exorcist: Believer

2023
×
½
Read the review Edit this entry  
12
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
No One Will Save You

No One Will Save You

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry