Sort by

JojoCop has logged 91 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★½
Edit this entry  
25
Elvis

Elvis

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
American History X

American History X

1998
×
Edit this entry  
22
Beasts of No Nation

Beasts of No Nation

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
20
They Live

They Live

1988
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Hurt Locker

The Hurt Locker

2008
×
★★★★
Edit this entry  
10
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★
Edit this entry  
03
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★
Edit this entry  
31
Bowling for Columbine

Bowling for Columbine

2002
×
Edit this entry  
27
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Chip 'n Dale: Rescue Rangers

Chip 'n Dale: Rescue Rangers

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★½
Edit this entry  
20
Cowboy Bebop: The Movie

Cowboy Bebop: The Movie

2001
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
13
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★
Edit this entry  
12
Avatar

Avatar

2009
×
Edit this entry  
08
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
Edit this entry  
01
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
Edit this entry  
29
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★
Edit this entry  
22
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★
Edit this entry  
17
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★½
Edit this entry  
16
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Ambulance

Ambulance

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Memento

Memento

2000
×
★★★★
Edit this entry  
13
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
Edit this entry  
11
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Neon Genesis Evangelion

Neon Genesis Evangelion

1995
×
★★★★
Edit this entry  
09
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Green Mile

The Green Mile

1999
×
★★★★
Edit this entry  
30
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★½
Edit this entry  
23
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★
Edit this entry  
20
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★
Edit this entry  
18
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Encanto

Encanto

2021
×
★★★½
Edit this entry  
15
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Batman

The Batman

2022
×
★★★½
Edit this entry  
14
Lion

Lion

2016
×
Edit this entry  
13
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★½
Edit this entry  
12
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★★
Edit this entry  
10
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Edit this entry