Sort by

Joseph has logged 243 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Twilight

Twilight

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Twin Peaks: The Missing Pieces

Twin Peaks: The Missing Pieces

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
It's Christmastime Again, Charlie Brown

It's Christmastime Again, Charlie Brown

1992
×
Read the review Edit this entry  
18
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
Read the review Edit this entry  
15
Juno

Juno

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Freaky Friday

Freaky Friday

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Year Without a Santa Claus

The Year Without a Santa Claus

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
Read the review Edit this entry  
03
High School Musical 2

High School Musical 2

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
Read the review Edit this entry  
01
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Date Night

Date Night

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Host

Host

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry