• JFK

    JFK

    ★★★★½

    a must watch

  • Eyes Wide Shut

    Eyes Wide Shut

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    This was my second viewing of this film, last time I watched it I think at this point was 5 years ago, and since then my brain has been thoroughly broken. Pretty obvious here that Sydney Pollack, Ziegler, essentially serves as a Jeffery Epstein stand in.

    But I digress, I hate the way people frame this movie. They say as if it is "not sexy enough." The big ritual scene isn't the bulk of the film. It's much more similar…

  • Midnight in Paris

    Midnight in Paris

    ★★½

    easy to become enamored with the city and the big names from art history, but when you pull all that away, there’s kind of nothing there? i usually don’t think it’s the worst thing in the world if an artist has an ego that’s apparent in their work but like jesus. 

    i know there’s no point in me saying what’s the point but honestly what was the point? feels almost like Allen made it to excuse his own proclivities. i…

  • Silence

    Silence

    ★★★★½

    scorsese! you mad man!

  • Licorice Pizza

    Licorice Pizza

    ★★★★★

    all i’m gonna say, controversial age gap and pizza in the name… 👁

  • The Matrix Resurrections

    The Matrix Resurrections

    ★★★★★

    LETS GOOOOOOOOO

  • The Matrix Revolutions

    The Matrix Revolutions

    ★★★★★

    THIS GOES SO HARD OH MY GOD. EVERYONE WHO TOLD ME THESE SEQUELS SUCKED LIED TO ME. 

    WHAT A PICTURE.

  • The Matrix Reloaded

    The Matrix Reloaded

    ★★★★★

    alright the naysayers were wrong this shit goes hard as fuck.

    yeah the dialogue is like all philosophical monologues, but i eat that shit up.

    fuck the haters, long live the wachowskis.

  • Nightmare Alley

    Nightmare Alley

    ★★★★★

    idk man i love a good movie that shows us that psychology is actually a very old idea that can easily be used for manipulation and in psychotherapy we offer a lot of personal information that can one day be used against us in ways that we can’t even imagine. kinda like posting online and searching things into Google and the government has all of that information just saved and can be used against us at any time. really cool. i love you Guillermo with my whole heart.

    not my whole thoughts about this but maybe i’ll write more on a rewatch eventually.

  • Lo and Behold: Reveries of the Connected World

    Lo and Behold: Reveries of the Connected World

    ★★★★★

    Man, watching this film after all we have gone through since 2016 is fucking frightening. Herzog really hammers in the metaphysicality of the internet in this piece in ways that I hadn't really noticed before.

    Just the idea that there is a parallel dimension that some humans have created using mathematics and through that dimension, which they cloaked over the entire globe, they are using it to manipulate reality and the set of rules THEY created are thrown out the…

  • The Brady Bunch Movie

    The Brady Bunch Movie

    ★★★★

    this was like an acid trip to my childhood

  • Kanye With Special Guest Drake Free Larry Hoover Benefit Concert