Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
JFK Revisited: Through The Looking Glass

JFK Revisited: Through The Looking Glass

2021
×
Edit this entry  
14
JFK

JFK

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

2009
×
★★★★
Edit this entry  
11
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
★★★½
Edit this entry  
07
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Silence

Silence

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Lo and Behold: Reveries of the Connected World

Lo and Behold: Reveries of the Connected World

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Brady Bunch Movie

The Brady Bunch Movie

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Kanye With Special Guest Drake Free Larry Hoover Benefit Concert

Kanye With Special Guest Drake Free Larry Hoover Benefit Concert

2021
×
Read the review Edit this entry  
11
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Laura

Laura

1944
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Last Temptation of Christ

The Last Temptation of Christ

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★
Edit this entry  
10
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
More Than Two Hours

More Than Two Hours

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★½
Edit this entry  
21
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Pervert's Guide to Ideology

The Pervert's Guide to Ideology

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Can't Get You Out of My Head

Can't Get You Out of My Head

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Bad Trip

Bad Trip

2021
×
Read the review Edit this entry  
02
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
HyperNormalisation

HyperNormalisation

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry