Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★
Edit this entry  
20
Dunkirk

Dunkirk

1958
×
★★★½
Edit this entry  
12
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
Three Days of the Condor

Three Days of the Condor

1975
×
★★★½
Edit this entry  
05
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★½
Edit this entry  
30
Queen Margot

Queen Margot

1994
×
★★★½
Edit this entry  
29
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Constant Gardener

The Constant Gardener

2005
×
★★★½
Edit this entry  
23
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★
Edit this entry  
10
La Femme Nikita

La Femme Nikita

1990
×
★★★★
Edit this entry  
09
Delicatessen

Delicatessen

1991
×
★★★★
Edit this entry  
04
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★
Edit this entry  
03
Hope Gap

Hope Gap

2019
×
★★★½
Edit this entry  
02
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★
Edit this entry  
29
Taxi

Taxi

1998
×
★★
Edit this entry  
18
Maria

Maria

2019
×
Edit this entry  
12
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
11
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Edit this entry  
05
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★½
Edit this entry  
02
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
★★
Edit this entry  
27
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★
Edit this entry  
27
The Piano

The Piano

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★
Edit this entry  
22
Wuthering Heights

Wuthering Heights

2011
×
★★★★
Edit this entry  
20
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★½
Edit this entry  
20
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Munich

Munich

2005
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Edit this entry  
14
45 Years

45 Years

2015
×
★★★★
Edit this entry  
13
Eternals

Eternals

2021
×
★★★
Edit this entry  
13
Green Card

Green Card

1990
×
★★★
Edit this entry  
12
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★★
Edit this entry  
30
Munich: The Edge of War

Munich: The Edge of War

2021
×
★★★
Edit this entry  
23
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★½
Edit this entry  
15
Dune

Dune

1984
×
★½
Edit this entry  
15
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Sexy Beast

Sexy Beast

2000
×
★★★★
Edit this entry  
10
Ophelia

Ophelia

2018
×
★★★½
Edit this entry  
08
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★
Edit this entry  
08
The King

The King

2019
×
★★★★
Edit this entry  
08
Withnail & I

Withnail & I

1987
×
★★★★
Edit this entry  
07
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★
Edit this entry  
04
Kung Fu Hustle

Kung Fu Hustle

2004
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★
Edit this entry  
01
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★
Edit this entry  
01
The African Queen

The African Queen

1951
×
★★★½
Edit this entry  
31
Manhattan Murder Mystery

Manhattan Murder Mystery

1993
×
★★★
Edit this entry