Sort by

Sonic Temple has logged 42 entries for films during July 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
eXistenZ

eXistenZ

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Sword of Doom

The Sword of Doom

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Kwaidan

Kwaidan

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Gray Man

The Gray Man

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Town

The Town

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Kagemusha

Kagemusha

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Player

The Player

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Rush

Rush

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Cruising

Cruising

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Day of the Dead

Day of the Dead

1985
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Marathon Man

Marathon Man

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Deliverance

Deliverance

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Lenny

Lenny

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Shaft

Shaft

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Any Which Way You Can

Any Which Way You Can

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Career Opportunities

Career Opportunities

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Drugstore Cowboy

Drugstore Cowboy

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
A Scanner Darkly

A Scanner Darkly

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
American History X

American History X

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
To Live and Die in L.A.

To Live and Die in L.A.

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Crash

Crash

2004
×
½
Read the review Edit this entry  
09
City of Ghosts

City of Ghosts

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ghost

Ghost

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The X Files

The X Files

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Platoon

Platoon

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
JFK Revisited: Through the Looking Glass

JFK Revisited: Through the Looking Glass

2021
×
Read the review Edit this entry  
05
JFK

JFK

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Outsiders

The Outsiders

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Natural Born Killers

Natural Born Killers

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Talk Radio

Talk Radio

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry