Sort by

Sonic Temple has logged 342 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Zoolander

Zoolander

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
Read prior review Edit this entry  
25
Miracle

Miracle

2004
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
The Year Without a Santa Claus

The Year Without a Santa Claus

1974
×
Read prior review Edit this entry  
22
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
A Good Day to Die Hard

A Good Day to Die Hard

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Live Free or Die Hard

Live Free or Die Hard

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Die Hard: With a Vengeance

Die Hard: With a Vengeance

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Naked

Naked

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Great Silence

The Great Silence

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Salvador

Salvador

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
What Happened Was...

What Happened Was...

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Wedding Singer

The Wedding Singer

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Yeah Right!

Yeah Right!

2003
×
Read the review Edit this entry  
26
The American Friend

The American Friend

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Vanishing Point

Vanishing Point

1971
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Swingers

Swingers

1996
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
After Yang

After Yang

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Public Enemies

Public Enemies

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Sisters

Sisters

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Kiss Before Dying

A Kiss Before Dying

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Factotum

Factotum

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Django

Django

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Totally Fucked Up

Totally Fucked Up

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Nowhere

Nowhere

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Doom Generation

The Doom Generation

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Two-Lane Blacktop

Two-Lane Blacktop

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Three Days

Three Days

2003
×
Read the review Edit this entry  
05
Velvet Goldmine

Velvet Goldmine

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Begin Again

Begin Again

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Doors

The Doors

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Pearl

Pearl

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Halloween: Resurrection

Halloween: Resurrection

2002
×
Read the review Edit this entry  
25
Braindead

Braindead

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Friday the 13th Part VI: Jason Lives

Friday the 13th Part VI: Jason Lives

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry