Sort by

John has logged 189 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Navalny

Navalny

2022
×
★★½
Edit this entry  
26
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★
Edit this entry  
23
BARDO, False Chronicle of a Handful of Truths

BARDO, False Chronicle of a Handful of Truths

2022
×
★★
Edit this entry  
22
She Said

She Said

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
All That Breathes

All That Breathes

2022
×
★★★
Edit this entry  
19
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★½
Edit this entry  
18
Pinocchio

Pinocchio

2022
×
★½
Edit this entry  
12
Till

Till

2022
×
★★
Edit this entry  
12
Zen – Grogu and Dust Bunnies

Zen – Grogu and Dust Bunnies

2022
×
Edit this entry  
11
Dead for a Dollar

Dead for a Dollar

2022
×
★★½
Edit this entry  
05
The Novelist's Film

The Novelist's Film

2022
×
★★★★
Edit this entry  
04
Armageddon Time

Armageddon Time

2022
×
★★★
Edit this entry  
03
Dark Glasses

Dark Glasses

2022
×
★★★
Edit this entry  
02
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★½
Edit this entry  
30
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Halloween Ends

Halloween Ends

2022
×
★★½
Edit this entry  
29
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Woman King

The Woman King

2022
×
★★★
Edit this entry  
23
Amsterdam

Amsterdam

2022
×
★★
Edit this entry  
22
Another World

Another World

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Casablanca Beats

Casablanca Beats

2021
×
Read the review Edit this entry  
21
TÁR

TÁR

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Stars at Noon

Stars at Noon

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Hold Me Tight

Hold Me Tight

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Human Flowers of Flesh

Human Flowers of Flesh

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Riotsville, USA

Riotsville, USA

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
A Short Story

A Short Story

2022
×
★★★
Edit this entry  
09
R.M.N.

R.M.N.

2022
×
★★★
Edit this entry  
09
Enys Men

Enys Men

2022
×
★★½
Edit this entry  
09
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★★
Edit this entry  
09
No Bears

No Bears

2022
×
★★★★
Edit this entry  
08
Walk Up

Walk Up

2022
×
★★★★
Edit this entry  
08
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
One Fine Morning

One Fine Morning

2022
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Novelist's Film

The Novelist's Film

2022
×
★★★½
Edit this entry  
07
Is That Black Enough for You?!?

Is That Black Enough for You?!?

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
The Adventures of Gigi the Law

The Adventures of Gigi the Law

2022
×
★★½
Edit this entry  
30
Queens of the Qing Dynasty

Queens of the Qing Dynasty

2022
×
★½
Edit this entry  
27
You Have to Come and See It

You Have to Come and See It

2022
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Dam

The Dam

2022
×
★½
Edit this entry  
23
Slaughterhouses of Modernity

Slaughterhouses of Modernity

2022
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Good Boss

The Good Boss

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Clerks III

Clerks III

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Outside Noise

Outside Noise

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Three Thousand Years of Longing

Three Thousand Years of Longing

2022
×
★★★½
Edit this entry  
04
Peter von Kant

Peter von Kant

2022
×
★★
Edit this entry  
03
The Fire Within: Requiem for Katia and Maurice Krafft

The Fire Within: Requiem for Katia and Maurice Krafft

2022
×
★★★½
Edit this entry  
02
Funny Pages

Funny Pages

2022
×
★½
Read the review Edit this entry