John has logged 52 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Mandy

Mandy

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
I'm Not There

I'm Not There

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
House

House

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Human Traffic

Human Traffic

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Shrek Retold

Shrek Retold

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Mom and Dad

Mom and Dad

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Overlord

Overlord

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Attack the Block

Attack the Block

2011
×
★★★★
Edit this entry  
02
Killing Them Softly

Killing Them Softly

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Ringu

Ringu

1998
×
★★★★
Edit this entry  
29
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
21
An Evening with Beverly Luff Linn

An Evening with Beverly Luff Linn

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Battle of the Sexes

Battle of the Sexes

2017
×
Read the review Edit this entry  
14
Apostle

Apostle

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Johnny English Strikes Again

Johnny English Strikes Again

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Hold the Dark

Hold the Dark

2018
×
Read the review Edit this entry  
29
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ben & Arthur

Ben & Arthur

2002
×
½
Read the review Edit this entry  
23
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Mandy

Mandy

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Songs from the Second Floor

Songs from the Second Floor

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Wicker Man

The Wicker Man

2006
×
½
Read the review Edit this entry  
08
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Hardcore Henry

Hardcore Henry

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Upstream Color

Upstream Color

2013
×
Read the review Edit this entry  
01
Under the Shadow

Under the Shadow

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Space Cop

Space Cop

2016
×
★★★
Edit this entry  
31
Jodorowsky's Dune

Jodorowsky's Dune

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Show Dogs

Show Dogs

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
29
Elle

Elle

2016
×
★★★
Edit this entry  
27
Pink Floyd: The Wall

Pink Floyd: The Wall

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Jigsaw

Jigsaw

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
20
The Corporation

The Corporation

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Crank: High Voltage

Crank: High Voltage

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
M

M

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Sexy Beast

Sexy Beast

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Who Killed Captain Alex?

Who Killed Captain Alex?

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Poultrygeist: Night of the Chicken Dead

Poultrygeist: Night of the Chicken Dead

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Audition

Audition

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Boyhood

Boyhood

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
25
CHiPS

CHiPS

2017
×
½
Read the review Edit this entry