Sort by

John has logged 47 entries for films during April 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Touch

The Touch

1971
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Errand Boy

The Errand Boy

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Cinderfella

Cinderfella

1960
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Outland

Outland

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Drive a Crooked Road

Drive a Crooked Road

1954
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Perfect Date

The Perfect Date

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Henry Gamble's Birthday Party

Henry Gamble's Birthday Party

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Stan & Ollie

Stan & Ollie

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
Read the review Edit this entry  
26
Miami Blues

Miami Blues

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Patty Hearst

Patty Hearst

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Pretty in Pink

Pretty in Pink

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sixteen Candles

Sixteen Candles

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Newlyweds

Newlyweds

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Safe Place

A Safe Place

1971
×
Read the review Edit this entry  
21
The King of Marvin Gardens

The King of Marvin Gardens

1972
×
Edit this entry  
20
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Five Easy Pieces

Five Easy Pieces

1970
×
Edit this entry  
18
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
Edit this entry  
16
Firstborn

Firstborn

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Aquaman

Aquaman

2018
×
Read the review Edit this entry  
14
Wait Until Dark

Wait Until Dark

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Speedy

Speedy

1928
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Dying of the Light

The Dying of the Light

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
One Day Since Yesterday: Peter Bogdanovich & the Lost American Film

One Day Since Yesterday: Peter Bogdanovich & the Lost American Film

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Love, Gilda

Love, Gilda

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Bugsy Malone

Bugsy Malone

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
My Name Is Julia Ross

My Name Is Julia Ross

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
So Dark the Night

So Dark the Night

1946
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
Edit this entry  
07
Images

Images

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Conversation

The Conversation

1974
×
Edit this entry  
02
Footloose

Footloose

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Dragonslayer

Dragonslayer

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry