Sort by

John has logged 343 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Fletch

Fletch

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Quick Change

Quick Change

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Funny Farm

Funny Farm

1988
×
Edit this entry  
29
Baby Boom

Baby Boom

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
Edit this entry  
27
Murder, My Sweet

Murder, My Sweet

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Smokey and the Bandit

Smokey and the Bandit

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Mule

The Mule

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Throw Momma from the Train

Throw Momma from the Train

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Delirious

Delirious

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
Edit this entry  
23
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Naked Gun 33⅓: The Final Insult

Naked Gun 33⅓: The Final Insult

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Naked Gun 2½: The Smell of Fear

The Naked Gun 2½: The Smell of Fear

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
All of Me

All of Me

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Carlito's Way

Carlito's Way

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Deadly Blessing

Deadly Blessing

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Tully

Tully

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Big

Big

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Greetings

Greetings

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
School Daze

School Daze

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Private Life

Private Life

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Desperate Hours

Desperate Hours

1990
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
78/52

78/52

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Scarface

Scarface

1983
×
Edit this entry  
06
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Fish Called Wanda

A Fish Called Wanda

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Marathon Man

Marathon Man

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Misery

Misery

1990
×
Edit this entry  
02
The Ghost and the Darkness

The Ghost and the Darkness

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Filmworker

Filmworker

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Dragnet

Dragnet

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Instant Family

Instant Family

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Withnail & I

Withnail & I

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Prisoner of Zenda

The Prisoner of Zenda

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
My Favorite Wife

My Favorite Wife

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Last Emperor

The Last Emperor

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
La Commare Secca

La Commare Secca

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Unholy Three

The Unholy Three

1925
×
★★
Read the review Edit this entry