john has logged 43 entries for films during June 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Cyberbully

Cyberbully

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Thirteen

Thirteen

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Anima

Anima

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Child's Play

Child's Play

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Possession

Possession

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Us

Us

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules

Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
Read the review Edit this entry  
20
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Creepshow

Creepshow

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Pursuit of Happyness

The Pursuit of Happyness

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Nick and Norah's Infinite Playlist

Nick and Norah's Infinite Playlist

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
A Silent Voice

A Silent Voice

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Garfield

Garfield

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Goonies

The Goonies

1985
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Drive

Drive

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
12
The Dark Crystal

The Dark Crystal

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Mother

Mother

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Megan Is Missing

Megan Is Missing

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
06
Kick-Ass

Kick-Ass

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Down by Law

Down by Law

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Always Be My Maybe

Always Be My Maybe

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Hold the Dark

Hold the Dark

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry