Sort by

johnbentley has logged 90 entries for films during May 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
It Follows

It Follows

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Unsane

Unsane

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Breathe

Breathe

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Incident

The Incident

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Beasts of the Southern Wild

Beasts of the Southern Wild

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Similars

The Similars

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Paddleton

Paddleton

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Overnight

The Overnight

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Observe and Report

Observe and Report

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Jumper

Jumper

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Chronicle

Chronicle

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Man Up

Man Up

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
They Shall Not Grow Old

They Shall Not Grow Old

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hearts Beat Loud

Hearts Beat Loud

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Life After Beth

Life After Beth

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Valerian and the City of a Thousand Planets

Valerian and the City of a Thousand Planets

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Lonely Island Presents: The Unauthorized Bash Brothers Experience

The Lonely Island Presents: The Unauthorized Bash Brothers Experience

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Fencer

The Fencer

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Eyes of My Mother

The Eyes of My Mother

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Paint It Black

Paint It Black

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Masterminds

Masterminds

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Ladies in Lavender

Ladies in Lavender

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
My Life as a Zucchini

My Life as a Zucchini

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Lowlife

Lowlife

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Enchanted April

Enchanted April

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Creep 2

Creep 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Snake Eyes

Snake Eyes

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Band Aid

Band Aid

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Creep

Creep

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Woodshock

Woodshock

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Yoga Hosers

Yoga Hosers

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Cosmopolis

Cosmopolis

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Tusk

Tusk

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Charlie Countryman

Charlie Countryman

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Café Society

Café Society

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Lord of War

Lord of War

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Buzzard

Buzzard

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Cure for Wellness

A Cure for Wellness

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Angel of Nanjing

Angel of Nanjing

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
The Little Hours

The Little Hours

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Wonder Boys

Wonder Boys

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Burning

Burning

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Borg vs McEnroe

Borg vs McEnroe

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry