Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Nope

Nope

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Lightyear

Lightyear

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mad God

Mad God

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Men

Men

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Moon Knight

Moon Knight

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Who Killed Captain Alex?

Who Killed Captain Alex?

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Nothing but Trouble

Nothing but Trouble

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Near Dark

Near Dark

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Female Trouble

Female Trouble

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Johnny Mnemonic

Johnny Mnemonic

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Pink Flamingos

Pink Flamingos

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Rape of Europa

The Rape of Europa

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Batman

The Batman

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
I Want You Back

I Want You Back

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Girl with a Pearl Earring

Girl with a Pearl Earring

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Scarlet Flower

The Scarlet Flower

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1946
×
★★★½
Edit this entry  
08
Exodus: Gods and Kings

Exodus: Gods and Kings

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Joker

Joker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Scream

Scream

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Honk for Jesus. Save Your Soul.

Honk for Jesus. Save Your Soul.

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Cha Cha Real Smooth

Cha Cha Real Smooth

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Man Named Scott

A Man Named Scott

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
A Return to Salem's Lot

A Return to Salem's Lot

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Running Man

The Running Man

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Vampyr

Vampyr

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Häxan

Häxan

1922
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Destroy All Monsters

Destroy All Monsters

1968
×
★★★
Edit this entry  
28
The Animatrix

The Animatrix

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Name of the Rose

The Name of the Rose

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry