Sort by

Julia has logged 44 entries for films during July 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Miss Sloane

Miss Sloane

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
31
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★
Edit this entry  
31
In a Heartbeat

In a Heartbeat

2017
×
Edit this entry  
29
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★
Edit this entry  
26
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Bye Bye Man

The Bye Bye Man

2017
×
½
Edit this entry  
25
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Strange Love

Strange Love

2015
×
★½
Edit this entry  
25
Casino Moon

Casino Moon

2012
×
★★★
Edit this entry  
24
Scouts Guide to the Zombie Apocalypse

Scouts Guide to the Zombie Apocalypse

2015
×
★★½
Edit this entry  
23
Tucker and Dale vs. Evil

Tucker and Dale vs. Evil

2010
×
★★★★
Edit this entry  
22
Birth

Birth

2004
×
★★★
Edit this entry  
22
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★
Edit this entry  
22
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★
Edit this entry  
22
Miss Representation

Miss Representation

2011
×
★★★½
Edit this entry  
21
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★
Edit this entry  
21
Hugo

Hugo

2011
×
★★★★
Edit this entry  
19
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★½
Edit this entry  
15
How to Lose Friends & Alienate People

How to Lose Friends & Alienate People

2008
×
★½
Edit this entry  
14
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★
Edit this entry  
12
First Girl I Loved

First Girl I Loved

2016
×
★★
Edit this entry  
11
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Edit this entry  
10
Gifted

Gifted

2017
×
★★★
Edit this entry  
10
The Zookeeper's Wife

The Zookeeper's Wife

2017
×
★★★
Edit this entry  
10
Dog Food

Dog Food

2014
×
★★½
Edit this entry  
10
She Said, She Said

She Said, She Said

2013
×
★★★½
Edit this entry  
10
Failure

Failure

2013
×
★★★
Edit this entry  
10
Marcel the Shell with Shoes On, Three

Marcel the Shell with Shoes On, Three

2014
×
Edit this entry  
10
Marcel the Shell with Shoes On, Two

Marcel the Shell with Shoes On, Two

2011
×
Edit this entry  
10
Marcel the Shell with Shoes On

Marcel the Shell with Shoes On

2010
×
Edit this entry  
10
9 Kisses

9 Kisses

2014
×
Edit this entry  
09
Wild

Wild

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
09
My Blind Brother

My Blind Brother

2016
×
★★★
Edit this entry  
05
Obvious Child

Obvious Child

2014
×
★★★½
Edit this entry  
05
Miss You Already

Miss You Already

2015
×
★★★
Edit this entry  
04
The Skeleton Twins

The Skeleton Twins

2014
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Princess Diaries

The Princess Diaries

2001
×
★★★
Edit this entry  
02
Water for Elephants

Water for Elephants

2011
×
★★½
Edit this entry