Sort by

Joel 🍍 has logged 326 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★★★
Edit this entry  
29
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Paranormal Activity

Paranormal Activity

2007
×
★★½
Edit this entry  
28
Encanto at the Hollywood Bowl

Encanto at the Hollywood Bowl

2022
×
★★★
Edit this entry  
28
Carlito's Way

Carlito's Way

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Babylon

Babylon

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★★★
Edit this entry  
26
Midnight Run

Midnight Run

1988
×
★★★½
Edit this entry  
26
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★
Edit this entry  
26
The Bridge on the River Kwai

The Bridge on the River Kwai

1957
×
★★★
Edit this entry  
25
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★½
Edit this entry  
23
Speak No Evil

Speak No Evil

2022
×
★★★
Edit this entry  
23
Scare Package II: Rad Chad’s Revenge

Scare Package II: Rad Chad’s Revenge

2022
×
Read the review Edit this entry  
22
Puss in Boots: The Last Wish

Puss in Boots: The Last Wish

2022
×
★★★★
Edit this entry  
22
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★
Edit this entry  
21
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Whale

The Whale

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Sebastian Maniscalco: Is it Me?

Sebastian Maniscalco: Is it Me?

2022
×
★★★
Edit this entry  
18
Wrongfully Accused

Wrongfully Accused

1998
×
★★★
Edit this entry  
17
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
The Santa Clause 3: The Escape Clause

The Santa Clause 3: The Escape Clause

2006
×
★★
Edit this entry  
14
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Santa Clause 2

The Santa Clause 2

2002
×
★★½
Edit this entry  
12
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1990
×
★★½
Edit this entry  
12
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★
Edit this entry  
11
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★
Edit this entry  
11
Fallen

Fallen

1998
×
★★★
Edit this entry  
10
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★
Edit this entry  
10
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Soul Man

Soul Man

1986
×
Edit this entry  
08
The Abyss

The Abyss

1989
×
★★★★
Edit this entry  
08
Cronos

Cronos

1992
×
★★★
Edit this entry  
06
Cha Cha Real Smooth

Cha Cha Real Smooth

2022
×
★★★★
Edit this entry  
05
A Wounded Fawn

A Wounded Fawn

2022
×
★★½
Edit this entry  
04
Tiptoes

Tiptoes

2003
×
Edit this entry  
04
Fitzcarraldo

Fitzcarraldo

1982
×
★★
Edit this entry  
04
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★½
Edit this entry  
03
Angel Heart

Angel Heart

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Like Stars on Earth

Like Stars on Earth

2007
×
★★
Edit this entry  
03
Violent Night

Violent Night

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Lemonade Mouth

Lemonade Mouth

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Master and Commander: The Far Side of the World

Master and Commander: The Far Side of the World

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Elf

Elf

2003
×
★★½
Edit this entry  
27
The Wonder

The Wonder

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★½
Edit this entry  
25
Speed

Speed

1994
×
★★★½
Edit this entry  
23
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry