Sort by

Joel 🍍 has logged 282 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Skeleton Key

The Skeleton Key

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Alice Doesn't Live Here Anymore

Alice Doesn't Live Here Anymore

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Cats

Cats

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
24
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Dirty Harry

Dirty Harry

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
15
Silent Night, Deadly Night Part 2

Silent Night, Deadly Night Part 2

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Jack Frost

Jack Frost

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
3-Iron

3-Iron

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Last Temptation of Christ

The Last Temptation of Christ

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Rocky Balboa

Rocky Balboa

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Head Hunter

The Head Hunter

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
City of God

City of God

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

1974
×
Read the review Edit this entry  
02
Terrified

Terrified

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Mary and Max

Mary and Max

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Joker

Joker

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Return of the Living Dead

The Return of the Living Dead

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
21 Bridges

21 Bridges

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hell House LLC

Hell House LLC

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
18
The Girl Who Leapt Through Time

The Girl Who Leapt Through Time

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Kamikaze Girls

Kamikaze Girls

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Good Liar

The Good Liar

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry