Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
In Search of Darkness: Part II

In Search of Darkness: Part II

2020
×
Edit this entry  
22
The Karate Kid Part II

The Karate Kid Part II

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Live Wire

Live Wire

1992
×
Read the review Edit this entry  
21
Coffee and Cigarettes

Coffee and Cigarettes

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Oblivion

Oblivion

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Volcano

Volcano

1997
×
★★
Edit this entry  
18
Paranormal Activity 4

Paranormal Activity 4

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Shrek

Shrek

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Sorority House Massacre

Sorority House Massacre

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Dead & Buried

Dead & Buried

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Metropolis

Metropolis

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Craft

The Craft

1996
×
★★½
Edit this entry  
13
The Fury

The Fury

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Independence Day

Independence Day

1996
×
★★★★
Edit this entry  
10
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Scream

Scream

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Encino Man

Encino Man

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Deep Rising

Deep Rising

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
They Live

They Live

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Fog

The Fog

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Frenzy

Frenzy

1972
×
½
Read the review Edit this entry  
02
Raising Cain

Raising Cain

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Final Destination

Final Destination

2000
×
★★★½
Edit this entry  
29
Willard

Willard

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Wayne's World

Wayne's World

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Resident Evil: Apocalypse

Resident Evil: Apocalypse

2004
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Resident Evil

Resident Evil

2002
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
26
The Watcher

The Watcher

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Tales from the Crypt: Demon Knight

Tales from the Crypt: Demon Knight

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Annabelle Comes Home

Annabelle Comes Home

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
The Mummy Returns

The Mummy Returns

2001
×
★★
Read prior review Edit this entry  
22
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mother's Boys

Mother's Boys

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Serial Mom

Serial Mom

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Traffic

Traffic

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Ricochet

Ricochet

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Child's Play 2

Child's Play 2

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ocean's Thirteen

Ocean's Thirteen

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry