• Paranormal Activity: Next of Kin

    ★★

  • No Time to Die

    ★★★★

  • Slumber Party Massacre

    ★★★

  • Midnight Mass

    ★★

  • Squid Game

    ★★★★½

  • Dune

    ★★★★½

  • Fear Street: 1666

    ★★★½

  • Fear Street: 1978

    ★★★½

  • Fear Street: 1994

    ★★★½

  • The Conjuring: The Devil Made Me Do It

    ★★★★½

  • The Woman in the Window

    ★★½

  • The Last Blockbuster

    ★★½

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★★½

  • The Haunting of Bly Manor

    ★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★½

  • The New Mutants

    ★★★

  • Tenet

    ★★★★

  • She Dies Tomorrow

    ★★★★

  • Peninsula

  • The Trip to Greece

    ★★★½

  • The Invisible Man

    ★★★★½

  • Fantasy Island

    ★★

  • Gretel & Hansel

    ★★★★

  • Shirley

    ★★★★½

  • Possessor

    ★★½

  • Sonic the Hedgehog

    ★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★

  • Underwater

    ★★★½

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★

  • Little Women

    ★★★★½

  • Black Christmas

    ★★

  • Jumanji: The Next Level

    ★★★½

  • Doctor Sleep

  • Terminator: Dark Fate

    ★★★★½

  • Color Out of Space

    ★★½

  • Knives Out

    ★★★★★

  • In Search of the Last Action Heroes

    ★★★

  • Ad Astra

    ★★★★★

  • Scary Stories to Tell in the Dark

    ★★★★

  • Annabelle Comes Home

    ★★★★★

  • Midsommar

    ★★★★½

  • Capital in the Twenty-First Century

    ★★★½

  • Toy Story 4

    ★★★★

  • Dark Phoenix

    ★★★★½

  • Parasite

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★★

  • The Dead Don't Die

    ★★★★½

  • Us

    ★★★★½

  • The Lodge

    ★★★★½

  • Memory: The Origins of Alien

    ★★★★★

  • Slaughterhouse Rulez

    ★★★½

  • The Haunting of Hill House

    ★★★★½

  • High Life

    ★★★★

  • Halloween

    ★★½

  • The Nun

  • Suspiria

    ★★★★

  • The Favourite

    ★★★★★

  • First Man

    ★★★★★

  • Mission: Impossible - Fallout

    ★★★★★

  • Ant-Man and the Wasp

    ★★★★½

  • Ocean's Eight

  • BlacKkKlansman

    ★★★½

  • Solo: A Star Wars Story

    ★★★★

  • Game Night

    ★★★★

  • Isle of Dogs

    ★★★★

  • Annihilation

  • Black Panther

  • Hereditary

    ★★★★★

  • Sorry to Bother You

    ★★★★★

  • Insidious: The Last Key

    ★★★

  • Phantom Thread

    ★★★★½