Sort by

Joseph M. has logged 170 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Babylon

Babylon

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Gaga: Five Foot Two

Gaga: Five Foot Two

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Selena Live! The Last Concert

Selena Live! The Last Concert

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Christmas Bloody Christmas

Christmas Bloody Christmas

2022
×
★★★
Edit this entry  
19
Inside

Inside

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Apology

The Apology

2022
×
★★★½
Edit this entry  
15
A Little Princess

A Little Princess

1995
×
Edit this entry  
15
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
10
The Whale

The Whale

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Popcorn

Popcorn

1991
×
★★★½
Edit this entry  
03
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Emily the Criminal

Emily the Criminal

2022
×
★★★★
Edit this entry  
25
My Policeman

My Policeman

2022
×
★★★
Edit this entry  
23
Sissy

Sissy

2022
×
★★★½
Edit this entry  
22
Malignant

Malignant

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Menu

The Menu

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Pearl

Pearl

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
X

X

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★
Edit this entry  
07
Slaughterhouse

Slaughterhouse

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Estate

The Estate

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Thirteen

Thirteen

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
It

It

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Terrifier 2

Terrifier 2

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Halloween II

Halloween II

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Halloween Ends

Halloween Ends

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Hellraiser

Hellraiser

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Hocus Pocus 2

Hocus Pocus 2

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Bros

Bros

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Munsters

The Munsters

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry