• The Perks of Being a Wallflower

    The Perks of Being a Wallflower

    ★★★

    The hardest anyone has ever come of age in a story.

  • Get a Clue

    Get a Clue

    ★★

    Disney Channel knew kids in the early 2000s loved nothing more than embezzlement. That’s why they based the entire second half of this movie around embezzlement.

  • Happy Together

    Happy Together

    ★★★★

    If there was one word to describe every Wong Kar-wai film it’s longing. Longing for another time, longing for another place, for how things used to be, for how you hope they can be again, for how you know they can be again, longing for happier days, longing for restful nights, longing for anyone, longing for someone specific, longing for each other. Life feels marked by periods where love is present and love is away and Wong Kar-wai’s films are no different.

  • Walk Hard: The Dewey Cox Story

    Walk Hard: The Dewey Cox Story

    ★★★★½

    Continues to be one of the funniest comedies ever made. The Weird Al movie has a lot to live up to/subvert given how Walk Hard already completed turned every facet of the musical biopic on its head 15 years ago. It’s a shock the subgenre even made a resurgence at all after this film. The sink gag is one of the funniest visual gags ever.

  • Spree

    Spree

    ★★

    Has a grasp on the aesthetics of streaming and the internet at large, but utterly fails to put one believable human/moment on screen. The naturalistic aesthetics are begging for something grounded, but instead we are shown caricature after caricature, surface level theme after surface level theme. There’s a potential great, disturbing horror movie with these trappings, one that says a lot more with a lot less, but instead we got Spree.

  • Love Wrecked

    Love Wrecked

    It’s fun to see the tropical island and cool trees, very cool in fact, so cool that I almost forgive the sheer recklessness in allowing so many cast and crew to perish, but not quite cool enough. Sorry, but I’d skip this one if you hate death.

  • Catch Me If You Can

    Catch Me If You Can

    ★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    I wish the chase felt more like a chase. And Frank a little more cunning. Seemed to me he just stumbled into things with not much effort beyond good arts and crafts, and the FBI just did the worst job possible following him. You’re telling me they were following this guy for years, and found out the nurse he was seeing and didn’t go investigate her and her family immediately from the hospital? Frank was right there! The scene in…

  • You've Got Mail

    You've Got Mail

    ★★★½

    The final act here is so lovely. Handled with such charm and grace. A little more Hollywood schmaltz than When Harry Met Sally (which always surprises me again with how grounded it is), but delightful no less. When I watched this earlier this year, it’s themes of redemption and belief in the good in people really resonated with me. It’s plot is largely hinged on coincidence and convenience, but when the characters change, forgive each other and forgive themselves, it is no mistake. I like movies that shamelessly believe in love and encourage me to follow suit. I think that’s beautiful.

  • The Worst Person in the World

    The Worst Person in the World

    ★★★★

    Life is sad. You’ll often simultaneously know exactly what you want and have no idea how to get it, and have no idea what you want and have nothing but ideas about that. In rare moments it feels like the world freezes and everything lines up, but these moments can blind you and these moments pass. Then when the world actually freezes, there’s nothing you can do about it. Mistakes and wrong turns are so blatant in hindsight they’re practically…

  • When Harry Met Sally...

    When Harry Met Sally...

    ★★★★½

    Just simple and lovely. I don’t know where I was at when I gave this 3.5/5 four years ago. Rob Reiner popped off with this one on god fr. Ironically the only problem I have with this movie is the iconic dinner scene. Viewed in a bubble it’s good, but it’s so out of character for Sally to do something overtly embarrassing in public that it comes off as distracting above all else. Would’ve worked better as a private conversation between them, but then we wouldn’t get the iconic line!

  • Touch of Evil

    Touch of Evil

    ★★★½

    All around a very solid movie, love me a good hateable villain. Don’t know if it left much of an impression overall, other than the hotel night shift guy who was acting his heart out. He was in a different movie. Don’t know what kind of movie though. Different one for sure. Weird one. A movie where guys act weird probably.

  • High Fidelity

    High Fidelity

    ★★★

    I was way more charmed by this as a kid when I thought breaking the fourth wall and classic rock references were the coolest things possible. John Cusack’s character walks the line of being so unlikable that it becomes impossible to root for him, and when things work out for him in the end it’s hard to feel happy because he didn’t really learn anything or better himself in any meaningful way. It’s like a Woody Allen movie where the whiny guy talking to you is also an Anthony Fantano fanatic.