Joel has logged 15 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Justice, My Foot!

Justice, My Foot!

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Persona

Persona

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Minnie and Moskowitz

Minnie and Moskowitz

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Not-So Amazing

Not-So Amazing

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The World of Apu

The World of Apu

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Bad Trip

Bad Trip

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Space Jam

Space Jam

1996
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry