Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Love at First Sight

Love at First Sight

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Dune

Dune

1984
×
Read the review Edit this entry  
31
The Square

The Square

2017
×
Read the review Edit this entry  
26
The Five-Year Engagement

The Five-Year Engagement

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Red, White & Royal Blue

Red, White & Royal Blue

2023
×
Read the review Edit this entry  
19
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Parent Trap

The Parent Trap

1998
×
Read the review Edit this entry  
05
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
Read the review Edit this entry  
28
Barbie

Barbie

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
Read the review Edit this entry  
14
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Forgetting Sarah Marshall

Forgetting Sarah Marshall

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Hamilton

Hamilton

2020
×
Read the review Edit this entry  
25
The Proposal

The Proposal

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Spider-Man: Across the Spider-Verse

Spider-Man: Across the Spider-Verse

2023
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Where the Crawdads Sing

Where the Crawdads Sing

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Burlesque

Burlesque

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Garth Marenghi's Darkplace

Garth Marenghi's Darkplace

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Miss Americana

Miss Americana

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Super Mario Bros. Movie

The Super Mario Bros. Movie

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Darkplace Illuminatum

Darkplace Illuminatum

2006
×
Read the review Edit this entry  
14
Office Space

Office Space

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Garth Marenghi's Darkplace

Garth Marenghi's Darkplace

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Unbearable Weight of Massive Talent

The Unbearable Weight of Massive Talent

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Heima

Heima

2007
×
Read the review Edit this entry  
20
Voodoo

Voodoo

1999
×
Read the review Edit this entry  
11
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
Read the review Edit this entry  
19
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
Read the review Edit this entry  
18
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Valentine's Day

Valentine's Day

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
Read the review Edit this entry  
07
See How They Run

See How They Run

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
This Place Rules

This Place Rules

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
CODA

CODA

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hanukkah on Rye

Hanukkah on Rye

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry