Joe has logged 207 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Dirty Computer

Dirty Computer

2018
×
★★★
Edit this entry  
30
New York 1911

New York 1911

1911
×
Edit this entry  
29
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Anchorman 2: The Legend Continues

Anchorman 2: The Legend Continues

2013
×
★★★
Edit this entry  
26
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
First Reformed

First Reformed

2017
×
Read the review Edit this entry  
21
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Little Hours

The Little Hours

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Amy

Amy

2015
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Nostalgist

The Nostalgist

2014
×
★★★
Edit this entry  
18
I Am Chris Farley

I Am Chris Farley

2015
×
★★★
Edit this entry  
16
Outlaw King

Outlaw King

2018
×
Read the review Edit this entry  
15
Roma

Roma

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ator, the Fighting Eagle

Ator, the Fighting Eagle

1982
×
Edit this entry  
14
The Man Who Knew Too Little

The Man Who Knew Too Little

1997
×
★★★
Edit this entry  
11
Billy Madison

Billy Madison

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Role Models

Role Models

2008
×
★★★
Edit this entry  
08
Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Killer Fish

Killer Fish

1979
×
Edit this entry  
02
The Day Time Ended

The Day Time Ended

1980
×
Edit this entry  
28
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Lords of the Deep

Lords of the Deep

1989
×
Edit this entry  
24
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
War of the Colossal Beast

War of the Colossal Beast

1958
×
Edit this entry  
22
Atlantic Rim

Atlantic Rim

2013
×
Edit this entry  
22
Mac and Me

Mac and Me

1988
×
Edit this entry  
22
Mr. B Natural

Mr. B Natural

1957
×
Edit this entry  
22
Rocketship X-M

Rocketship X-M

1950
×
Edit this entry  
18
Bloodlust!

Bloodlust!

1961
×
Edit this entry  
18
Warrior of the Lost World

Warrior of the Lost World

1983
×
★★★½
Edit this entry  
18
Moon Zero Two

Moon Zero Two

1969
×
★★★½
Edit this entry  
17
A Wrinkle in Time

A Wrinkle in Time

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Hot Shots!

Hot Shots!

1991
×
★★★
Edit this entry  
15
Michael Clayton

Michael Clayton

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
★★★½
Edit this entry  
14
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
Read the review Edit this entry  
06
Gravity

Gravity

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
03
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★
Edit this entry  
30
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
SpaceCamp

SpaceCamp

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Edit this entry  
19
First Man

First Man

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Assignment: Outer Space

Assignment: Outer Space

1960
×
Edit this entry  
13
Laughing Gravy

Laughing Gravy

1931
×
★★★½
Edit this entry  
12
Oliver the Eighth

Oliver the Eighth

1934
×
★★★★
Edit this entry  
12
Pack Up Your Troubles

Pack Up Your Troubles

1932
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Laurel-Hardy Murder Case

The Laurel-Hardy Murder Case

1930
×
★★★½
Edit this entry  
12
Tit for Tat

Tit for Tat

1935
×
★★★
Edit this entry