Sort by

Joe has logged 231 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Roma

Roma

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hangmen Also Die!

Hangmen Also Die!

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Police Story 3: Super Cop

Police Story 3: Super Cop

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Man with the Golden Gun

The Man with the Golden Gun

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spies

Spies

1928
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Little Stranger

The Little Stranger

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Outlaw

The Outlaw

1943
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
8 Million Ways to Die

8 Million Ways to Die

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Your Vice Is a Locked Room and Only I Have the Key

Your Vice Is a Locked Room and Only I Have the Key

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Live and Let Die

Live and Let Die

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Return of the Pink Panther

The Return of the Pink Panther

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Filmworker

Filmworker

2017
×
Edit this entry  
25
Less Than Zero

Less Than Zero

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Lolita

Lolita

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Spartacus

Spartacus

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Shampoo

Shampoo

1975
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
The Towering Inferno

The Towering Inferno

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
True Grit

True Grit

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Testament

Testament

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
After Hours

After Hours

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mad Love

Mad Love

1935
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Damsel

Damsel

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Lifeforce

Lifeforce

1985
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Return of the Living Dead

The Return of the Living Dead

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Saturn 3

Saturn 3

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Blue Thunder

Blue Thunder

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Chopping Mall

Chopping Mall

1986
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Night of the Comet

Night of the Comet

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Day After

The Day After

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Troll 2

Troll 2

1990
×
½
Read the review Edit this entry  
10
Troll

Troll

1986
×
★★
Read the review Edit this entry