• Long Toast

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★½

  • The Lego Star Wars Holiday Special

  • Mank

    ★★★½

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★

  • Soul

    ★★★½

  • The Boys in the Band

    ★★★

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★

  • The Devil All the Time

    ★★★★

  • One Night in Miami...

    ★★★

  • Pieces of a Woman

    ★★★

  • Phineas and Ferb the Movie: Candace Against the Universe

    ★★½

  • Tenet

    ★★★

  • Project Power

    ★½

  • The Old Guard

    ★★½

  • Hamilton

  • Greyhound

    ★★★

  • Artemis Fowl

    ½

  • Da 5 Bloods

    ★★★★

  • The Lovebirds

    ★½

  • The Half of It

    ★★★

  • Bloodshot

    ½

  • There Is No Evil

    ★★★★½

  • Onward

    ★★★½

  • Granny Nanny

  • The Forty-Year-Old Version

    ★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★½

  • Dick Johnson Is Dead

    ★½

  • Dolittle

    ½

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★½

  • Little Women

    ★★★½

  • Jumanji: The Next Level

    ½

  • 1917

    ★★★½

  • Frozen II

    ★½

  • Klaus

    ★★★½

  • 21 Bridges

    ★½

  • I'm No Longer Here

    ★★★★

  • The Man Without Gravity

  • Gemini Man

  • The Irishman

    ★★★★½

  • Jojo Rabbit

    ★★★★

  • Dolemite Is My Name

    ★★★½

  • Knives Out

    ★★★½

  • Sound of Metal

    ★★★★½

  • Hustlers

    ★★½

  • Just Mercy

    ★★★

  • Corpus Christi

    ★★★★½

  • The Two Popes

    ★★½

  • Joker

    ★★★

  • Uncut Gems

  • Ford v Ferrari

    ★★★

  • Ad Astra

    ★★★

  • Marriage Story

    ★★★★

  • Hair Love

  • The Lion King

    ½

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★½

  • Midsommar

    ★★★★

  • Toy Story 4

    ★★★½

  • Men in Black: International

    ½

  • Parasite

    ★★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★½

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★½

  • I Lost My Body

    ★★★★

  • Rocketman

    ★★★★

  • Les Misérables

    ★★★½

  • Aladdin

    ½

  • Yesterday

    ★★

  • Pokémon Detective Pikachu

    ★★½

  • Avengers: Endgame

    ★★½

  • Hellboy

    ½

  • Shazam!

    ★★½

  • Pain and Glory