Joel has logged 108 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Heathers

Heathers

1989
×
Read the review Edit this entry  
21
The Emoji Movie

The Emoji Movie

2017
×
Read the review Edit this entry  
20
The Emoji Movie

The Emoji Movie

2017
×
Read the review Edit this entry  
19
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
Read the review Edit this entry  
25
The Great Muppet Caper

The Great Muppet Caper

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Tucker and Dale vs. Evil

Tucker and Dale vs. Evil

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy

The Hitchhiker's Guide to the Galaxy

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
It

It

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Don't Think Twice

Don't Think Twice

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Annabelle: Creation

Annabelle: Creation

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Lily and Jim

Lily and Jim

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Tickled

Tickled

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
In a Heartbeat

In a Heartbeat

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Girls Trip

Girls Trip

2017
×
Read the review Edit this entry  
29
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Animal House

Animal House

1978
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Okja

Okja

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Jaws

Jaws

1975
×
Read the review Edit this entry  
29
Krampus

Krampus

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry