Jessie has logged 344 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
American Movie

American Movie

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Nail in the Coffin: The Fall and Rise of Vampiro

Nail in the Coffin: The Fall and Rise of Vampiro

2019
×
★★½
Edit this entry  
30
We Can Be Heroes

We Can Be Heroes

2020
×
★★
Edit this entry  
29
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★½
Edit this entry  
28
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Edit this entry  
27
We Can Be Heroes

We Can Be Heroes

2020
×
★★
Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Burrow

Burrow

2020
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Theatre Bizarre

The Theatre Bizarre

2011
×
★★★
Edit this entry  
25
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Santa Jaws

Santa Jaws

2018
×
★★★★
Edit this entry  
22
A Creepshow Holiday Special

A Creepshow Holiday Special

2020
×
★★★½
Edit this entry  
22
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Christmas Chronicles: Part Two

The Christmas Chronicles: Part Two

2020
×
★★★★
Edit this entry  
21
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★½
Edit this entry  
21
Mrs. Claus

Mrs. Claus

2018
×
Edit this entry  
20
All Through the House

All Through the House

2015
×
★★★
Edit this entry  
20
Alien Xmas

Alien Xmas

2020
×
★★½
Edit this entry  
18
Uncle Frank

Uncle Frank

2020
×
★★★½
Edit this entry  
18
Home Alone: The Holiday Heist

Home Alone: The Holiday Heist

2012
×
Edit this entry  
17
Home Alone 4

Home Alone 4

2002
×
½
Edit this entry  
15
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Edit this entry  
15
Home Alone 3

Home Alone 3

1997
×
★★
Edit this entry  
13
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
12
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★
Edit this entry  
11
Mighty Morphin Power Rangers: Alpha's Magical Christmas

Mighty Morphin Power Rangers: Alpha's Magical Christmas

1994
×
Edit this entry  
09
The Strange Thing About the Johnsons

The Strange Thing About the Johnsons

2011
×
★★★★
Edit this entry  
09
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Beethoven's Christmas Adventure

Beethoven's Christmas Adventure

2011
×
Edit this entry  
05
Fatman

Fatman

2020
×
★★★★
Edit this entry  
02
Christmas Eve on Sesame Street

Christmas Eve on Sesame Street

1978
×
★★★
Edit this entry  
30
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★★
Edit this entry  
29
Santa Claws

Santa Claws

2014
×
½
Edit this entry  
24
Freaky

Freaky

2020
×
★★½
Edit this entry  
22
Alone for Christmas

Alone for Christmas

2013
×
★½
Edit this entry  
01
Scream, Queen! My Nightmare on Elm Street

Scream, Queen! My Nightmare on Elm Street

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Possessor

Possessor

2020
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Wolf of Snow Hollow

The Wolf of Snow Hollow

2020
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Mortuary Collection

The Mortuary Collection

2019
×
★★★½
Edit this entry  
23
Blind

Blind

2019
×
Edit this entry  
22
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★
Edit this entry  
22
Ghostheads

Ghostheads

2016
×
Edit this entry  
20
Freddy vs. Jason

Freddy vs. Jason

2003
×
★★★
Edit this entry  
20
New Nightmare

New Nightmare

1994
×
★★★★
Edit this entry  
18
Freddy's Dead: The Final Nightmare

Freddy's Dead: The Final Nightmare

1991
×
★½
Edit this entry  
18
A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

1989
×
★★½
Edit this entry